Mesajı Okuyun
Old 02-03-2015, 08:20   #2
av.murat kılıç

Ailenizin size ev alacağınızı belirtiyorsunuz. Evi satacak kişi ile aileniz bir alım satım sözleşmesi yapabilir. Bu sözleşmede paranın kendileri tarafından verileceği, evi kızlarına hibe edecekleri belirtilenir. Ayrıca evin peşinatını aileniz banka hesabı ile direk satıcının hesabına gönderebilir, açıklama kısmında kızıma hibe aldığım evin peşinatı diye yazabilir. Bu gibi tedbirleri uygulayarak evin kendi paranızdan değilde ailenizin yardımı ile aldığınızı ispatlayabilirsiniz. Mahkeme de mal tasfiyesi durumunda mahkeme hakimi bunları dikkate alacağını düşünmekteyim.
Eşinizin sizi aldattığına dair her türlü delili mahkemeye sunabilirsiniz. Komşuları veya esnafı da tanık olarak dinletebilirsiniz.

Kızınızın bir anneye ihtiyacı olduğu kadar bir babaya da ihtiyacı vardır. Bu yönden baba ile görüşmelerinin kısıtlanamayacağını düşünmekteyim. Kararlarda genellikle görüşme haftada bir gün veya iki haftada bir gün olarak yer almaktadır.

Mahkemeler bazen eşleri psikoloğa yönlendiriyor. Ancak bu tedavi amaçlı olmuyor tespit amaçlı oluyor. Kusurun kimde olduğu yada evlilik birliğinin devam edip etmeyeceğini, çocuğun kimde kalmasının çocuk için daha uygun olup olmayacağı konuların da psikolog rapor yazıyor. Siz eşiniz için psikolojik yardım almak istiyorsanız mahkeme dışındaki psikologlara eşinizi götürebilirsiniz.

Boşanma davasında maddi ve manevi tazminat isteyebilirsiniz. Mahkeme zarar nispetinde bu tazminatlara hükmeder. Ancak bu tazminat bedelini devlet ödemez; davalı eş öder. Davalı eşin ödeme gücü de yoksa yapacak bir şey yoktur.

Altınlarınızı da boşanma davası içinde harcını ödeyerek talep edebilirsiniz. Bu konuda resim, video, tanık vs. delil olarak gösterebilirsiniz.

Size bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz. Avukat tutmaya maddi gücünüzün elvermediğini yazmışsınız; o halde bulunduğunuz ilin baro adli yardımına başvurarak bir avukat talep edebilirsiniz. Kolaylıklar dilerim.