Mesajı Okuyun
Old 07-02-2015, 22:50   #6
khü_av.erarslan

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Serbest Meslek Erbabı İçin İşe Başlama Belirtileri

- Muayenehane, yazıhane, atelye gibi özel işyerleri açmak,

- Çalışılan yere mesleki faaliyette bulunulduğunu ifade eden tabelalar ve levhalar asmak,

- Her ne şekilde olursa olsun devamlı olarak mesleki faaliyette bulunduğunu gösteren ilanlar yapmak,

- Serbest olarak mesleki faaliyette bulunmak üzere mesleki bir birlik veya mesleki bir odaya kayıt yaptırmak, (Bu şekilde birlik veya odaya kayıt yaptıranlar herhangi bir nedenle mesleki faaliyet yapmayacak ise bu durumu vergi dairesine bildirmek zorundadır.)

Yukarıda sayılan şartlarından herhangi birinin gerçekleşmiş olması mükelleflerin işe başladığını gösterir.

Kaynak:
http://muhasebeturk.org/ise-baslama-...-kapanisi.html

Böyle bir durumda Baroya dilekçe verip, bağlı -çalışan sıfatıyla- avukatlık yapacağınızı -tedbiren- iletebilirsiniz.

Öncelikle teşekkür ederim. Baro levhasında görülen adresim benim işyeri adresim olarak mı sayılıyor ? yanlış mı anladım. O zaman vergi açılışımı yapmam mı gerekirdi ? işe başladığım varsayılıyorsa bunun anlamı ruhsatımı aldığım tarihten itibaren olması mı ? çünkü, 1 ay geçti herhangi bir girişimim olmadı ? o zaman vergi dairesince herhangi bir cezaya mı tabii olacağım ? Ben önümüzdeki günlerde çalışacak bir iş yeri bulursam durumum ne olacak ? Barolar neden stajyerlerini bu konularda iyice bilgilendirmiyor anlamıyorum. Cezalık bir durumum mu mevcut sizce.

Geridönüşünüzünü bekliyorum, saygılarımla.