Mesajı Okuyun
Old 11-06-2014, 15:39   #3
olgu

Alıntı:
Yazan zizou21
Dün tapu dairesine vekalet sureti ile gidip yazılı başvuru yapmak istedim. Tapu müdürü baro pulu veya vekalet aslı yoksa dilekçeyi almayacağını söyledi. Bende bunu yazılı olarak tarafıma bildirmesini ayrıca vekalet olmaksızın tarafıma şifahen tapu kaydı hakkınna bilgi verilmesini istedim. Tapuda sorgu yapılıp bilgi alabilmem için ilgiyi ispatlamam gerektiğini söyledi. Bende avukatların mesleği gereği ilgili olduğunu söylediğimde 'size fakültede hangi kanunu öğretiyorlar' dedi. Daha da ileri giderek bana 'saygısız' dedi. Bu konuda yarın savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Olay anında müdür odasında kimse yoktu ancak kameraların olayı görüntülediğini sanıyorum. Olayda tarafıma bilgi verilmemesinin görevi kötüye kullanma suçunu oluşturacağını düşünüyorum. Nitekim Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün 2001/11 sayılı genelgesi ve yasa maddeleri açık. Ayrıca 'saygısız' ifadesi nedeni ile hakaret suçunun oluştuğunu düşünüyorum. Bu hususta fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Tapu müdürünün hitap şekli hiçbir şekilde mazur görülemez, ancak haklı olduğu kısımlar var,
vekaletname fotokopisi ile işlem yapmak istiyorsanız vekaletnameye baro pulu yapıştırılması gerekir,

Avukatlık Kanunu 27. madde
Alıntı:
Avukatlarca vekaletname sunulan merciler, pul yapıştırılmamış veya pulu noksan olan vekaletname ve örneklerini kabul edemez. Gerektiğinde ilgiliye on günlük süre verilerek bu süre içinde pul tamamlanmadıkça vekaletname işleme konulamaz.

Alıntı:
C. Tapu sicilinin açıklığı
MADDE 1020.- Tapu sicili herkese açıktır.
İlgisini inanılır kılan herkes, tapu kütüğündeki ilgili sayfanın ve belgelerin tapu memuru önünde kendisine gösterilmesini veya bunların örneklerinin verilmesini isteyebilir.

tapuda kayıtlı gayrimenkul vekaletnamesine sahip olduğunuz müvekkile aittse inceleme yetkisinin var olduğunu düşünüyorum gerekli hallerde bu talep için dilekçede yazılabilir, çünkü yasa ilgilisini inanır kılan diye ekleme yapmış.

Tapuda bazen bende şifai bilgi istiyorum avukat olduğumu öğrenince genellik yardımcı oluyorlar, ancak dilekçe veya ilgiyi ispat eden evrak istediklerinde tartışmaya girmeyip, gerekli evraklarla 1 gün sonra geliyorum.