Mesajı Okuyun
Old 06-03-2007, 15:41   #3
Av.Bülent Özkan

Alıntı:
Yazan seyitsonmez
merhaba arkadaşlar.

Bugun kovuşturma aşamasında olan bir dosyayı incelemek için Savcılığa gittim ilgili savcılık vekaletnamem olmadığı gerekçesiyle talebimi reddetti. Ben avukatın vekaletname olmadanda dosya inceleyebileciğini düşünmekteyim. bu durumda nasıl bir yol izlenebilir? HSYK ya mı başvurayım Başsavcılığamı başvurayım yoksa en yakın Ağır Ceza ya mı?

Sn. Seyit Sönmez;

Sorunuzda çelişik bir durum olduğu kanaatindeyim;
Zira kovuşturma aşamasındaki dosyanın incelemek için Savcılığa başvurmuş olmanız anlamsız olur. Kovuşturma aşamasındaki dosya için mahkeme kalemine müracaat etmeniz gerekir. Burada sanırım soruşturma aşamasındaki bir dosyadan bahsediyorsunuz. Yine de ben iki varsayımda da değerlendirmeye çalışayım.
  • Kovuşturma aşamasındaki dosyayı incelemek için vekaletname ibrazı gerekmez. Dosyanın tamamını vekaletname olmaksızın ve hiçbir sınırlama olmadan inceleyebilirsiniz.
  • Soruşturma aşamasında ise durum biraz daha farklıdır. CMK ya göre savunmanın haklarını zedelemediği ölçüde soruşturma evrakı gizlidir. Gerek görülürse uygulamada gizlilik kararı verilir. Gizlilik kararı verilmiş olsa dahi şüphelinin bizzat bulunmaya yetkili bulunduğu işlemlere ilişkin evraklar vekaletname ibraz edilmeksizin incelenebilir. Sanık ifadeleri , sorgu zaptı, v.s. Bunlar daha da çoğaltılabilir.
Bu sebeplerle size dosyanın inceletilmemiş olmasının yanlış olacağı kanaatindeyim . Fakat dosyayı incelemenize izin vermeyen savcılılığa durumu bu şekilde izaha çalıştığınızda genelde olumlu sonuç alındığını gördüm.
Saygılarımla……