Mesajı Okuyun
Old 16-01-2014, 10:34   #5
Av.Fatih Davran

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Belirli süreli sözleşmenin yanında bir de, asgari belirli süreli sözleşmeler var. Bahsettiğiniz belki böyle bir şeydir.

Öte yandan, cezai şart sadece belirli süreli sözleşmelerde olur diye bir kural da yok. Önemli olan cezai şartın sebebidir. Örneğin, işçiye verilen bir eğitim karşılığında belli bir süre çalışmasını garanti etmeye yarayan cezai şartlar, belirsiz süreli sözleşmelerde de olabilir.

Sözleşme serbestisi, kanuna, ahlaka aykırı olmama gibi sınırlar dahilinde iş sözleşmelerinde de vardır.

Saygılarımla,

sayın Adli Tip; belirsiz süreli iş akdinde kararlaştırılan cezai şart ile ilgili araştırma yaparken, sitedeki cevapları okudum, çok faydalı oldu benim açımdan, çok teşekkür ediyorum. size ve tüm arkadaşlarıma bir sorum olacak sizin açınızdan mahsuru yoksa cevap verirseniz çok sevinirim.

müvekkil bir hastanede hastane müdürü olarak çalışıyor, hastane ile belirsiz süreli iş sözleşmesi imzalıyorlar. genel durumun tersine müvekkil çoğunlukla kendini yani işçiyi daha çok kollayan bir sözleşme yapmış. iş akdinin işçi tarafından haklı fesih sebeplerini detaylı olarak yazmış sözleşmeye. ve işverence defalarca sözleşme ihlal edilmiştir. bunun üzerine müvekkil haklı sebeple istifa etmiştir.

bir makalede 'CEZAİ ŞART TALEP EDEN İŞÇİ İSE; SÖZLEŞME İŞÇİ TARAFINDAN HAKLI NEDENLE VEYA İŞVEREN TARAFINDAN HAKSIZ NEDENLERE DAYANILARAK FESHEDİLMİŞ OLMALIDIR. ' ifadesi kullanılmış.

Buna konuya ilişkin bir Yargıtay kararı acaba var mıdır? işçi haklı olarak iş akdini feshettiğinde ve sözleşmede 'haklı fesih sebepleri gerçekleştiğinde işveren ayrıca .... TL tazminat ödeyecektir' hükmü geçerli midir? cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.