Mesajı Okuyun
Old 06-01-2014, 16:07   #1
etez

Varsayılan Satış vaadine dayalı icra takibi devam ederken alacaklının yaptığı satış vaadi borcu sona erdirirmi?

Merhaba Sayın Meslektaşlarım,

Beyin egzersizi formunda bir soruyla karşınızdayım.

Müvekkil intikali yapılmamış bir yeri satış vaadi ile (A)'ya satıyor. Yıllar sonra Mahkeme kararıyla intikal müvekkil adına yapılıyor.

Mahkeme kararından sonra (A) yeri satış vaadi ile (B)'ye satıyor.

(B) müvekkile başvurmadan doğrudan kendi yaptığı satış vaadini dayanak gösterip icra takibi başlatıyor.

(B) daha sonra dosyayı(A)'ya temlik ediyor. (A) bir satış vaadi daha yaparak dosya borcunun çok üstünde bir rakamla taşınmazı(C)'ye satmayı vaad edip parasını aldığını noter senedine geçirtiyor.

Ben artık temlik alacaklısı (A)'nın yeri (C)'ye satması ve parasını alması nedeniyle dosyanın haricen tahsil edildiği düşüncesiyle İcra Müdürlüğüne de haricen tahsil nedeniyle dosyanın işlemden kaldırılması talebi açmayı, reddedilirse İcra Hukuk Mahkemesine gitmeyi düşünüyorum. Hiç emsal bulamadım acaba fikirleriniz nedir?

(Menfi tespit davası için hazırlıklarımız devam etmekte, (A)'nın ve (B)'nin hem kendi aralarında hem de üçüncü kişilerle yaptıkları temlik ve satış vaadleri muvazaa yaptıkları konusunda kanaatte neden oldu)