Konu: Nafaka Faizi
Mesajı Okuyun
Old 05-10-2013, 15:13   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan AHMET01
Sayın Av. Suat Bey, çok teşekkür ederim. Gerekli yargıtay içtihatlarını buldum ve okudum. Boşanma davasında tazminatlara faiz yürütülmesi sizin belirttiğiniz gibi boşanma kararının kesinleşmesinden sonra olur demektedir. . Ancak şöyle küçük bir soru daha sormak isterim. Değerli bilgilerinizden çok yararlanıyoruz. İyi ki varsınız. Tekrar teşekkürler. Saygılarımla.

Öncelikle iltifat için teşekkür ediyorum.

Alıntı:
Ben haksız fiillerdeki tazminat durumları ile karıştırmışım

Okuyanlar yanlış anlamasın diye düzeltiyorum. Haksız fiile ilişkin tazminat davalarında durum daha da farklıdır.Ne dava tarihinden ne de karar tarihinden itibaren faiz işletilmektedir. Talep halinde olay tarihinden itibaren faize karar verilmektedir.

Alıntı:
Dava dilekçesinde faizi isteyip istememiş olmamızın nasıl bir sonucu olabilir? Başka bir deyimle faiz istemediysek boşanma kararı kesinleşince bu tarihten itibaren isteyemeyecekmiyiz? İsteyebiliyorsak o zaman önceden talepte bulunmanın amacı nedir? Bu konuya da açıklık getirmenizi rica ediyorum.

Hakimin neden öyle davrandığını bilemiyorum. Ama boşanma ve ekleri için dava dilekçesinde faiz istenip istenmemesinin hiçbir önemi bulunmamaktadır. Mutlaka boşanmaya ilişkin kararın kesinleşmesinden itibaren işleyecektir.