Mesajı Okuyun
Old 12-06-2013, 07:43   #6
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan MEGA46
belediyeye yatırılan harç dilekçe ile alınabilir ancak proje bedelleri ve yapı denetim ücretleri yatırılmış bu işlemler ile ilgili arsa sahiplerinden bedel istenmesi mümkün müdür?
Bence mümkün değildir. Ancak aşağıdaki maddenin son cümlesi işinize yarayabilir. Yapı Denetim Şirketi için ve diğer gerekli masrafları yaptığınıza göre yapı sahiplerinin bu nedenle sebepsiz zenginleştikleri düşünülebilir. Kendileri ileride ruhsat alırken bu masrafları yapmayacaklardır.
II. Yetkisiz temsil
2. Onamama hâlinde
MADDE 47- Temsil olunanın açık veya örtülü olarak hukuki işlemi onamaması hâlinde, bu işlemin geçersiz olmasından doğan zararın giderilmesi, yetkisiz temsilciden istenebilir. Ancak, yetkisiz temsilci, işlemin yapıldığı sırada karşı tarafın, kendisinin yetkisiz olduğunu bildiğini veya bilmesi gerektiğini ispat ederse, kendisinden zararın giderilmesi istenemez.

Hakkaniyet gerektiriyorsa, kusurlu yetkisiz temsilciden diğer zararların giderilmesi de istenebilir.

Sebepsiz zenginleşmeden doğan haklar saklıdır.

Alıntı:
Diğer bir konu asliye hukuk mahkemesi yapılan imalatların bedeli ile alakalı yükleniciye ödenmesi hususunda ne karar verir?
Sözünü ettiğiniz Yargıtay kararlarını incelemediğimden bu sorunuza yanıt veremiyorum. Umuyorum ki inceleyen meslektaşlarımız verecekleri yanıtlarla size yardımcı olur.

Öte yandan, Türk Borçlar Kanunu'nun 475 ve devamındaki maddeler özellikle 480, 481, 484, 485'inci maddeler karşısında yüklenicinin davasını kazanması gerekir diye düşünüyorum.

Saygılarımla