Mesajı Okuyun
Old 25-02-2007, 00:42   #11
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan Anlamak ve anlaşılmak

Alıntı:
Yazan hakal35
Sayın Kavilli sanırım siz beni anlamamaya gayret göstermişsiniz!Alıntı yaptığınız bölümden yani; ...Olaya birde şu açıdan bakalım karşımızda suç işlemiş bir şahıs var ve... cümlesinden benim anlatmak istediğim suç üstü durumudur.Bunuda belirtmek için 'karşımızda' kelimesini bilerek kullandım o alıntı yaptığınız pasajda.Cümleyi tekrar okursanız bana hak verirsiniz.Değilse bizimde siz hukukçular kadar olmasada Ceza Muhakemesi hakkında az buçuk bilgimiz var!Araştırma aşamasındaki bir konu için dedikleriniz de haklısınız kaldı ki bizde bunun farkındayız...
Sayın "hakal35",

- Öncelikle soyadımda tek 'l' harfi var: "Kavili".

- Sizi anlamamak yerine size hukuk kuralından dirençle söz etmeye çalışıyorum. Çünkü, sizi doğru anladığımı düşünüyor ve yineliyorum.
Burada çözümlenmesi gereken sorun, 'karşımızda' kelimesi kullanılarak suçüstü durumu olsa bile, yakalama aşamasındaki kişinin SUÇLU olarak adlandırılmasının yanlış olduğu düşüncesindeyim. Çünkü hukuk biliminde, suçluluğuna ilişkin mahkeme kararı kesinleşinceye kadar herkes suçsuz sayılır ilkesi, en temel hukuk kuralı olarak ortada duruyor.
Buna göre yakalanan kişiye "suçlu" diye seslenen polis altkültürünün değişmesi ve hukuk kurallarına uygun olacak biçimde "ŞÜPHELİ" denilmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır.

İlk cümlenize katılamıyorum; sizi anlamamak değil sizinle hukuk sitesinde hukuk kuralını paylaşmaya, alışkanlıklarımız veya alt kültürlerimiz ile hukuk kuralları çatıştığında hukuk kurallarına üstünlük tanınması düşüncesini savunmaya çalışıyorum.

Saygılarımla.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu
" Hak, huk, hukuk; gak, guk, guguk !!! "