Mesajı Okuyun
Old 18-02-2013, 16:25   #8
denipre

Sayın meslektaşlarım sanırım bu konuda uygulamada birlik yok.Benim de aynı şekilde bir davam var.Taraflardan biri boşanma davasından önce başka bir aile mahkemesi kararı ile aile konutu şerhi koyduruyor.Boşanma davasına bakan aile hakimi şifaen başka bir mahmekenin koyduğu şerhi ben kaldıramam dedi.Bu arada anlaşmalı olarak boşanma gerçekleşti.Hatta protokole de aile konutu şerhinden feragat ettiğine dair hüküm de konuldu.Gerekçeli kararı bekliyoruz ancak protokolü mahkemenin aynen tasdik etmesine rağmen aile konutu şerhini kaldırmayacağını düşünüyorum.Bu halde Sn.Habibe Hnm'in belirttiği üzere boşanmanın kesinleşmesi ile yolsuz halde gelen şerhin kaldırılması gerektiğinin tespitine iişkin BİR TESPİT DAVASI aile konutunun şerhinin kaldırılması yoluna gitmek mi (ki burda karşı taraf tapu müdürlüğü olacak)yoksa şerhin kaldırılması için davalı olarak eşi göstererek çekişmeli olarak dava açmak mı ? Uygulamada Nilgün hnm'ın dediği gibi kesinleşmiş mahkeme kararını sunun doğrudan tensiple dahi karar verilebilir diyen bir çok aile mahkemesi kalemi ile görüştük.Ancak yine de uygulamanın nasıl olduğuna dair fikir beyan edecek arkadaşların görüşlerini bekliyorum.Bu arada Nilgün Hnm sizin davada tensiben mi karar verildi?Süreç nasıl oldu bilgi verirseniz sevinirim.Saygılarımla...