Mesajı Okuyun
Old 24-12-2012, 16:46   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan lawyerr35
Arkadaşlar,
Bir müvekkilim gerek şahsi gerekse şirketinin davaları için serbest çalışan X avukatıyla aylık 3.000-TL.ye sözlü olarak anlaşıyor ve her ay ücretini banka havalesi yolu ile ödüyor.Bir süre sonra eski vekil davalarının takibinde gerekli özeni göstermeyince müvekkil tarafından azlediliyor.Azilden 4 ay sonra eski avukatın, müvekkilin alacaklı olduğu 500.000-TL. tutarlı bir icra takibinden 35.000-TL.tutarında tahsilat yaptığı ancak bu tahsilatı müvekkile bildirmediği gibi zimmetine geçirdiği anlaşılıyor.Eski vekil tarafından tahsilatın yapıldığına ilişkin reddiyat makbuzu elimizde mevcuttur.Eski vekili hem baroya hem de savcılığa şikayet ettik.Şimdi 35.000-TL için eski vekile ilamsız takıp yapmayı düşünüyorum. (önce baroya bildirmek şartı ile) Yalnız aklıma takılan bir konu var.Şöyle ki;bildiğimiz üzere vekil ilk tahsilatta icra vekalet ücretini alabilir.Bu icra takibinde vekilin icra vekalet ücreti 28.000-TL'dir. Şimdi ben tahsilat tutarı olan 35.000-TL.için mi ilamsız takip yapmalıyım yoksa 35.000-28.000=7.000-TL. için mi ilamsız takip başlatmalıyım?

İlk tahsilattan masraf ve vekalet ücretleri mahsup edilmiş olabilir.Hapis hakkını kullanmış olabilir.

Tabii kesintilerin asile bildirilmesi gerekir fakat bence keşke şikayet edilmeden önce eski vekille görüşebilme imkanınız olabilseydi.35.000 TL üzerinden takip yapamazsınız diye düşünüyorum.