Mesajı Okuyun
Old 14-02-2007, 20:49   #3
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Suresiz kelimesinin vekaletnamede yaratabilecegi hukuki sonuclar

Bence BK daki hüküm (ölümle vekaletin son bulacağına ilişkin hüküm) doğru ve yerindedir

Ölümle kişilik son bulur. Olmayan bir kişiye nasıl vekalet edilir?

Vekilin vekalet ilişkisinin son bulduğunu öğrendiği tarihtem itibaren vekalet ilişkisine dayanarak hiç bir işlem yapmaması gerekir. Aksi suç oluşturur.

En azından sizin olayınız açısında; vekalet verenin ölümü ile birlikte o mallar hakkındaki mülkiyet ve tasarruf hakları bitmiştir. Artık ortada bir tereke vardır. Terekenin malikleri de ortaktır.

Bence hiç bir biçimde verilen bu "süresiz" şerhinin bir anlamı yoktur.

Vekalet ilişkisi temelinde güven duygusu yatan bir ilişkidir. Güvenen ortada yoktur. Bu nedenle vekil "ölen bana güvendi siz de güvenmek zorundasınız" mı diyecektir.

Ya da yasal olarak malik olan bu insanları yok mu sayacaktır?

mülkiyet AB Protokolleri ile de güvence altına alınmış temel haklardan birisidir. Bu çerçevede "tasarruf ve mülkiyet hakkı" bulunmayan birisinin vekili onun adına işlem yapamaz.

BK da sözleşmeden doğan hakların ileri sürülme zamanaşımı süresi 10 yıldır. Bu nedenle bazı yargıçlarca 10 yıldan önceki vekaletnameler kabul edilmemektedir. Ancak vekaletname verilmesi HUMK gereğince bir kanıtlama şartıdır. İlişkinin varlığını veya yokluğunu etkilemez.

İlişki gene vekalet akdi hükümlerine tabiidir. Bazı özel koşullar ile.

Anlatmak istediğim yasa koyucu avukat ile karşısındaki cahil insanın çıkarlarını dengelemek için bir özel düzenleme getirmiştir. Ama bu özel düzenlemeyi getirirken vekalet akdinin dışına çıkmamış, müvekkilleri korumuştur.

Bu çerçevede ben bu vekaletnamedeki süresiz kaydının geçerliğini kesinlikle kabul etmiyorum. Ölen malik değilki, mülkiyet onun adına devredilsin!

Sonuçta vekalet ilişkisi şahsa bağlıdır ve ölümle sona erer. Vekalet ilişkisinin bittiğini bilerek işlem yapan vekil sorumlu olur. Bu arada ilişkiyi bilmeden ve gecikmesinde sakınca doğacak durumlar ayrıktır.

saygılarımla