Mesajı Okuyun
Old 12-11-2012, 16:29   #18
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ömeroğlu
Soru cevapsız kalmış.Benzer bir problemle karşı karşıyayım:
A'nın maliki olduğu dükkanı üç oğlundan B,sağlığında kiraya veriyor.Kontrata göre kiralayan B,kiracı ise K. A ölüyor,K kiraları B'ye ödemeye devam ediyor.Bu arada kiracı K,babaları malik A'nın öldüğünü,kira bedelini miras hissesi oranında kendisine ödemesi talebiyle ihtar çeken diğer mirasçı C'nin ihtarına da kayıtsız kalıp B'ye ödeme yapmaya devam ediyor.

Mirasçı C,ihtarın tebliğinden bu yana geçen ay kiralarından miras hissesine isabet eden kısmı kiracıdan isteyebilir mi?K ben burayı B'den kiraladım ve kiralarımı da B'ye muntazam ödedim derse sonuç ne olur? Yukarıdaki mesajlardan sayın Adıge'nin çözümü mü yoksa aksi görüşteki cevaplar mı doğrudur? Başlığa bazı sorular yöneltmiş olan ancak asıl soruyla ilgili görüşü merak edilen sayın Ergin konuyla ilgili ne düşünmektedir??
Not:Talep sadece kira alacağıdır,C'nin tahliye ile ilgili bir talebi yoktur.

Elbirliği mülkiyetinde sadece alacak talebi de olsa, tüm ortakların birlikte hareket etmesi gerekir. Murisin bankadaki parasını dahi, hisse oranında çekilmesine izin vermeyen HGK kararı vardır(Ben katılmasam da). Dolayısıyla Sayın adıge'nin yazdıklarına katılmamaktayım.