Mesajı Okuyun
Old 07-11-2012, 20:38   #5
koraygokcen

Sayın meslektaşım.

Özetle,müvekkillerin murisinin İzmir Karşıyaka'daki bir arsası Büyükşehir belediyesince,imar düzenlemeleri nedeniyle başkalarına veriliyor.Belediye murise para ödememek için kanundan kaynaklanan hakkını kullanarak, muris lehine arsa sahiplerinin payları üzerine kanuni ipotek tesis ediyor.Bazı paydaşlardan ipoteğin günümüze uyarlanması davası ile ipotek bedelini tahsil ettik.Ancak ikametgahlarını ve mirasçılarını tespit edemediğimiz bazı kişiler,idare mahkemesinde dava açarak ipoteği kaldırdılar.Bu durumda müvekkiller zarar gördü. Şimdi ne yapabiliriz diye düşünüyorum.İpotek kalktığına göre eski ipotek yükümlülülerinden günümüz parası ile ipoteği sebepsiz zenginleşme hükümleri gereği tahsil edebilirmiyim..,yoksa buna neden olan büyükşehir belediyesine karşı bir dava mı açmam gerekir bilemiyorum. Bu konuda bir yardım istiyorum. Kurulan ipotekten murisin haberi yok.Zaten o sıralarda hastalıkla uğraşıyormuş ve durumdan kimsenin haberi olmamış. Kurulan ipotek,belediyelere imar düzenlemeleri nedeniyle kanunen tanınan bir kanuni ipotek hakkıdır...

Saygılarımla..

Av.Koray Gökçen