Mesajı Okuyun
Old 13-10-2012, 18:06   #1
MAHMUT SEÇGİN

Varsayılan Ortağın Şirkete Borç Vermesi

ŞİRKET ORTAĞININ, ŞİRKET BORCUNU ÖDEYEREK ŞİRKETTEN ALACAKLIOLMASI.
Değerli meslektaş ve dostlarım; aşağıda aktarmış olduğumkonuyla ilgili fikir ve desteklerinizi bekliyorum.
Olay; 4 ortaklı bir Limited Şirkette, ortaklar A-B(baba-oğul)ile (C-D)karı-kocadan oluşmaktadır. Baba ve Oğul %25’er den %50 hisseye,Karı-koca da %50 hisseye sahip.
Ortaklardan B ile C müştereken şirketi temsile yetkili.Kararlar müşterek imza ile alınıyor.
Şirket, aynı bankadan 3-4 tane kredi çekmiş. Toplamda800,000-TL kredi borcu var. 3 kredi düzenli taksitlerle ödenmeye devamedilmekte, Kredilerden diğeri ise, rotatif kredi, 250,000 –tl olan bu kredinin100,000-tl’si kullanılmış. Diğer 150,000 tl halen kullanılabilir halde, fakatçekilen 100,000 tl’nin ödeme zamanı geldiği için, 150,000 tl çekilemiyor.100,000 tl’nin ödenmesi gerekiyor. Bu ödeme yapıldığında rotatif kredi 250,000tl olarak tekrar kullanıma açılabilcek.
Anak, şirketin 100,000 tl ödeyecek nakti mevcut değil. Bunedenle başka bankadan 100,000 tl’lik kredi almak istiyor. Başka banka dasadece şirket ortaklarının şahsi imzalarını istiyor, fakat ortaklardan Dimzalamak istemiyor. Bu nedenle D’nin kocası C ‘ de imzalamıyor. Bu nedenle,kredi çekilemiyor ve diğer rotatif kredi ödenemiyor.
Roratif kredi yaklaşık %60 faizle takibe düşmek üzere,Ortaklardan A’da ben kişisel olarak tüm kredileri kapatmak istiyorum diyor. Vebu bağlamda 800,000 tl ödemeyi göze alıyor. Ancak, ödediği bu bedel içinşirketten alacaklı olmak istiyor.

Buna göre,
1- Limited şirketlerde, şirket ortaklardan birineborçlanabilir mi?
2- Bu borçlanma için, ortaklar kurulu ya da genelkurul kararı alınması lazım mı?
3- Bu borçlanma belli bir vade mi gerektirir yoksaöz kaynakların yerini tutan ödünç olarak mı kabul edilir? (YTTK 615)
4- Ortak, şirketten onay ya da karar almaksızın(RESEN), bankaya krediyi borcunu kişisel malvarlığından ödeyerek şirketten buparayı isteyebilir mi?
5- Ya da Bankaya tüm bu borcu ödeyerek, ortakBankadan ipoteği devralabilir mi?
6- İpotek hakkını devralırsa, ortak bu hakka dayalıolarak bankaya yatırdığı parayı, şirkten alabilir mi?
7- Alabilirse ne şekilde alabilir, diğerhissedarları hisse devrine zorlayabilir mi?