Mesajı Okuyun
Old 02-10-2012, 22:50   #2
Av.Nevra Öksüz

Sayın selimaksu,
Alıntı:
Yazan selimaksu
... Takip etmiş olduğum 'İşe İade' davası temyiz edilmeksizin kesinleşti ( en azından kesinleştiğini düşünüyordum). Daha sonra davalı şirket vekili mahkeme kararını taşradan temyiz ettiklerini , temyiz harcı yatırılırken sehven yanlış dosya numarası yazılması nedeniyle süre tutum dilekçesinin dosyaya girmediğini bildirerek yerel mahkemeden dosyanın yargıtaya gönderilmesini talep etti. Yerel mahkeme, kararın temyiz edilmiş sayılıp sayılmayacağı konusunu Yargıtayın tartışması gerektiği iddiasıyla dosyayı yargıtaya gönderme kararı aldı. Davalı vekilleri muhtıraya rağmen eksik harç ve posta masrafını yatırmadıkları için yerel mahkeme kararın temyiz edilmemiş sayılmasına karar verdi. Sorum şu; Mahkeme kararının kesinleşme tarihi hangi tarihtir?...

Mahkemenin "kararın temyiz edilmemiş sayılmasına" ilişkin kararının taraflara tebliği gerekir. İşbu tebliğ edilen kararın da temyizi mümkün olmakla; temyiz edilmezse buna ilişkin temyiz süresinin bittiği tarihte karar kesinleşir. Temyiz edilirse kanun yolu prosedürüne göre kesinleşme aynıdır...

(diye düşünüyorum )

Mesnet:

5521 S.K. m.15 atfıyla:

HUMK m.434/3: "Temyiz dilekçesi verilirken gerekli harç ve giderlerin tamamı ödenir. Bunların eksik ödenmiş olduğu sonradan anlaşılırsa, kararı veren hâkim veya mahkeme başkanı tarafından verilecek yedi günlük kesin süre içinde tamamlanması, aksi halde temyizden vazgeçmiş sayılacağı hususu temyiz edene yazılı olarak bildirilir. Verilen süre içinde harç ve giderler tamamlanmadığı takdirde, mahkeme kararın temyiz edilmemiş sayılmasına karar verir. Bu kararın da temyiz edilmesi halinde 432 nci maddenin son fıkrası hükmü kıyasen uygulanır."

HUMK m.432/son: "Bu red kararı tebliğinden itibaren yedi gün içinde temyiz edilebilir, temyiz edildiği ve gerekli giderler de yatırıldığı takdirde dosya kararı veren mahkemece Yargıtaya yollanır. Yargıtayın ilgili dairesi temyiz isteminin reddine ilişkin kararı bozarsa, ilk temyiz dilekçesine göre temyiz istemini inceler."

Saygılar...