Mesajı Okuyun
Old 22-09-2012, 11:17   #2
Jülide B.

Alıntı:
Yazan uğur balay
Herkese iyi çalışmalar.CMK 231/6-a'ya göre hükmün açıklanmanın geri bırakılması (HAGB) kararı verilebilmesi şartlarından biri sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmamış olması.MÜvekkilim daha önce taksirli bir suçtan ceza aldı ve HAGB kararı verildi müvekkil denetim süresi içinde bu sefer kasıtlı bir suç işlerse bu ikinci suç içinde HAGB kararı verilebilir mi? daha önceki HAGB kararı taksirli bir suçtan verildiği için müvekkil dah aönce kasıtlı bir suçtan mahkumiyeti olmadığı için verilebilir mi yoksa HAGB üst üste iki kere uygulanamaz mı?

CMK 231.e göre "Denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemesi veya denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere aykırı davranması halinde, mahkeme hükmü açıklar. "
denetim süresi içinde kasıtlı bir suç işlediği için mahkeme taksirli suçtan verdiği hükmü açıklar.
kasıtlı suçtan dolayı yapılan yargılama sonunda, daha önce kasıtlı bir suçtan verilmiş mahkumiyet hükmü olmadığından, verilecek hükmün açıklanmasını geri bırakır, diye düşünüyorum.