Mesajı Okuyun
Old 27-06-2012, 07:52   #5
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
HMK 33 - HUMK 76 maddesi gereği hakim hukuku resen uygular

[/b]

Belirttiğim yargıtay kararı kiralananın tahliyesi ile ilgili, kiralayan ile kiracı kendi arasında 2 kira sözleşmesi yapmış, düşük olan kira sözleşmesini vergi dairesine sunmuşlar daha az vergi ödemek için, daha sonra tahliye davası aşamasında hakim 2 sözleşmeyi görüyor, mali yönden yasal soruşturma başlattırıyor.

Tahliye davasında, talep olmamasına karşın, hakim resen defterdarlığıa durumu bildiriyor...

Sorduğum soru, bu kararı okuduktan sonra kafama takıldı,

İş mahkemelerinde X Güvenlik şirketi aleyhine, her yıl benzer konulu dava açıyorum, onlarda davaları kaybediyor işçinin alacağını tahsil ediyoruz.

Allah korusun! Hakim her davadan sonra X şirketini çalışma bakanlığına ihbar etseydi, ben her sene bu davaları belkide açamayacaktım...

Sayın Adli Tip'in belirttiği üzere bu nevi cezalar şikayet ve teftiş neticesinde verilmesi, ki bende öyle sanıyorum, hakimin resen hukuku uygular ilkesinin kapsamı daraltılmış olmaz mı?

Kolay gelsin...

Yasa bu idari denetim ve ceza uygulama görevini iş mahkemelerine vermemiştir. Bölge Çalışma Müdürlükleri ve İş-Kur görevlendirilmiştir. Hakimin hukuku resen uygulaması demek, hakimin tanık olduğu tüm olaylarda, hukuki prosedürün her yönden eksiksiz uygulandığını denetlemesi değildir.
Ha keza, trafik kazalarından kaynaklı hukuk ve ceza davalarında da, kazaya karışanlardan kusurlu olana trafik cezası kesilip kesilmediğini her olayda hakimler sorgulamıyorlar...