Mesajı Okuyun
Old 30-05-2012, 11:38   #6
Av. Hilal Ceren HATİPOĞLU

Cevaplarınız ve ilginiz için teşekkür ederim, ama sanırım sorumu açık ve net soramadım.
Mahkemeye taleplerimizin sadece bu taşınmazlara ilişkin olduğunu, tasfiyeye tabi başka bir taşınmaz olmadığını mahkemeye zaten bildirdik (Davalının tasfiyeye tabi olmayan başka taşınmazları da mevcut fakat davanın konusu olmadığından bildirilmedi ve bu durum mahkemeye açıklandı). Fakat mahkeme tasfiye tarihindeki tüm malvarlığının bildirilmesini talep ediyor. Bu durumda muhtemelen tüm taşınmazların tapu sicil kayıtlarının istenmesi için müzekkereler yazılacak ki bu da davayla ilgileri olmamasına rağmen davanın uzaması demek.
Paylaşılan kanun maddeleri ve hukukun genel mantığı çerçevesinde bu talebin yersiz olduğunu düşünüyorum ben de sizler gibi. Fakat bu davanın niteliği gereği bunun özellikle bildirilmesi mi gerekiyor? Hakimin burada taleple bağlı olmaksızın re'sen, edinilmiş tüm malları tespit etme yetkisi veya yükümlülüğü var mı? Ya da örneğin tasfiyeye tabi, edinilmiş mal statüsünde 3 taşınmaz olsa ancak ben birinden özel nedenlerle hak talep etmek istemesem de tasfiyeye ilişkin dava olması sebebiyle tüm edinilmiş malların mı tasfiyeye gidilmesi gerekiyor? Burada ayrıksı bir durum var mı? Takıldığım noktalar bunlar.
Tekrar teşekkürler.