Mesajı Okuyun
Old 07-05-2012, 15:18   #1
Av.Eda.P

Varsayılan Çek iptali kararını , aynı mahkemece tevdii mahalli tayin edilerek, çek vadesinde bulunan çek bedeli kadar parayı bloke eden bankaya ibraz edilmesi?

Değerli Meslektaşlarım,
Keşideciden teslim alındıktan sonra müvekkilimin elindeyken kaybedilen bir çek ile ilgili olarak çek iptali davası açılıyor. Bu davada , mahkeme, çek vadesinde bankada çek bedeli kadar tutar bulunması halinde , banka tarafından tevdii mahalli sıfatıyla bloke altına alınmasına karar veriyor. Şuan ilan süresi içindeyiz ve haziranda çek iptali davası karara çıkacak. Ben elimdeki çek iptaline ilişkin karar ile ilgili banka şubesine gittiğimde banka, bloke altına alınmış bedeli, yetkili son hamil sıfatı ile çek iptali kararını alan taraf olduğum için bana ödeyecek midir? Bu konuda net bir bilgiye ulaşamıyorum. Çek iptali kararı eğer bir tespit kararı niteliğindeyse bu karar ibraz edilerek paranın alınamaması gerekir diye düşünüyorum. Çek iptali kararı, davayı açan müvekkilimin ilgili çek nedeniyle alacaklı olduğunun ispatı anlamına mı gelir? Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.