Mesajı Okuyun
Old 04-05-2012, 14:02   #4
yılmazkan

Varsa tanık isim ve adreslerini de dilekçenize yazın.
Alıntı:
Yazan Av.Erhan Kulaksızoğlu
Arkadaşlar merhaba,aşağıdaki dilekçe ile bir dava açmak istiyorum ve bu benim ilk dilekçem sayılır.Eksiklerimi,hatalarımı belirtir veya bana yol gösterip yardımcı olursanız çok sevinirim.Herkese iyi çalışmalar...

KARTAL ( ) İŞ MAHKEMESİ’NE

DAVACI : İsim-TC
VEKİLİ : Av.
Adres
DAVALI : Gayrimenkul (TTA) AŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
KONU : Alacak ( İşçi ile İşveren ilişkisinden kaynaklanan )
HARCA ESAS DEĞER : 5.280 TL (Fazlaya dair haklarımız saklı kalmak kaydıyla)
AÇIKLAMALAR
1. Müvekkil, davalı işyerinde 19/04/1989 ile 14/11/2011 tarihleri arasında 20 yılı aşkın bir süre farklı görevlerde kesintisiz olarak çalışmış olup 14/11/2011 tarihinde işten çıkarılmıştır. Bu tarihten sonra ise kendisine İŞKUR tarafından işsizlik maaşı ödenmektedir.
2. Şöyle ki, müvekkil TEKEL SİGARA PAZARLAMA VE DAĞITIM AŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ‘ne bağlı Pazarlama ve Dağıtım Başmüdürlüğü’nde 8,28 TL saat ücreti ile 7. Sınıf plasiyer (satıcı) işçi olarak çalışmakta iken, bu müdürlüğün kapatılması ile 15/01/2009 tarihinde yine aynı genel müdürlüğe bağlı Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Levazım Müdürlüğüne nakli gerçekleştirilmiş ve fakat müvekkilime hiçbir şekilde yazılı veya sözlü bir teklifte bulunulmadan, sınıfı 4. Sınıf üretim işçiliğine, saat ücreti ise 7,79 TL ‘ ye düşürülmüştür.
3. Müvekkilimin sınıfının 4. Sınıf üretim işçiliğine, saat ücretinin ise 7,79 TL’ye düşürülmesi, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 22. Maddesinde belirtilen “çalışma koşullarında esaslı değişiklik” kapsamında değerlendirilmek ve buna göre yazılı teklifte bulunmak gerekirken, bu husus göz ardı edilerek ücretinde işçi aleyhine tek taraflı bir değişiklik yapılmıştır.
4. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 22. Maddesi uyarınca ” İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz…”
“…Özellikle ücretin düşürülmesi, ücretin eki niteliğindeki hakların ortadan kaldırılması nedeni ile meydana gelen iş şartlarından esaslı değişikliği işçinin kabul etmemesi halinde, talep edilebilir olduğu sürece işçi fark ücret ve diğer hakları her zaman isteme hakkına sahiptir. İşçinin uzun süre değişiklik yapıldığı şekilde eksik ödenen ücret ve diğer hakları ihtirazı kayıt koymadan imzalayarak alması, iş şartlarında esaslı değişikliği kabul ettiği anlamına gelmez…” (Yargıtay 9. HD 2009/20239 E,2009/18297 K,29.06.2009)

5. Ayrıca bu sınıf ve unvan değişikliği nedeniyle müvekkilimin saat başı ücretinde 0,49 TL lik bir kayıp oluşmuş ve bu hak edilen ücretin zamanında ödenmemiş olması sebebiyle de davalı işveren 4857 s. İş Kanunu 34. Maddesi uyarınca temerrüde düşmüştür.
6. Arz ve izah etmeye çalıştığımız nedenlerle eksik ödenen ücret ve buna bağlı teselsül etmiş başkaca alacakların tahsili amacıyla işbu davayı açmak zarureti hasıl olmuştur.

HUKUKİ SEBEPLER : 4857 sayılı İş Kanunu m. 22 , m. 34 , m.62 ,HMK ve sair sebepler
DELİLLER :
1. 15/11/2008 tarihli ve 15/02/2009 tarihli İŞÇİ ÜCRET BORDROLARI
2. 14/11/2011 tarihli İBRANAME
3. 14/11/2011 tarihli müvekkile ait ÇALIŞMA BELGESİ
4. Müvekkilimin nakil olması ve 15/12/2008 tarihi mesai başı itibariyle ilişiğinin kesildiğine dair TEBELLÜĞ BELGESİ.
5. TEKEL SİGARA PAZARLAMA VE DAĞITIM ANONİM ŞİRKETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN 05/12/2008 tarih ve 3612 sayılı yazısı
6. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin 29/06/2009 tarih ve 2009/18297 sayılı kararı
7. Kartal 4. İş Mahkemesi’nin 06/05/2011 tarih ve 2011/396 karar numaralı gerekçeli kararı
8. 01.03.2008-01.09.2011 tarihleri arası 7.sınıf ve 4. sınıf işçi EMSAL SAAT ÜCRETLERİ VE ZAM ORANLARI TABLOSU
9. Tanık ifadeleri
10. Sair sunulması mümkün her türlü yasal delil

NETİCE VE TALEP :
1. Yukarıda arz ve izah etmeye çalıştığımız sebeplerle öncelikle davamızın kabulüne,
2. Hak edilen ve zamanında ödenmeyen temel ücretteki kayıp ve buna bağlı teselsül etmiş ödenmeyen başkaca alacaklar için fazlaya dair haklarımız saklı kalmak kaydıyla şimdilik 5.280 TL’nin davalı-işverenden 6857 sayılı İş Kanunu m. 34’e göre mevduata uygulanan en yüksek faiz oranıyla hesaplanarak tahsili ile davalı tarafça ödenmesine,
3. Yargılama giderleri ve ücreti vekaletin davalı tarafa tahmiline karar verilmesini bilvekale arz ve talep ederim.

Davacı Vekili
Av.