Mesajı Okuyun
Old 24-02-2012, 19:59   #1
Konuk

Varsayılan usulsüz tebliğden davacı mı sorumludur.

Boşanma davası sonucunda tazminat ve nafaka verildi. Boşanma davasının sadece tek celsesine girdim. Karşı taraf o celseye gelmemişti. Avukata tebligat ulaştı mı diye sorduğumda ulaştığını söyledi. Sonraki süreçte tüm işleri avukatım yürüttü. Bu sebeple gidişattan haberdar olmadım. Şehir değiştirmiştim, avukatıma ulaşmamda mümkün olmadı. Dava boşanma ile sonuçlandı. Kimlik değiştirdim, boşanmıştım. Aradan üç yıl geçti, nafaka ve tazminat için dava icraya başvurdum. Nafaka içinde dava açtım. Lakin ikametgahını bilmiyordum,kimlik numarasından bulunur denildi ve ben icrayı gönderdim. Karşı taraf bunu delil göstererek davacı taraf icrada gerçek adrese tebliğ gönderdiği halde, boşanmada asılsız bir adres kullanmış denilerek dava açmış yargıtay usulsüz tebligat yapılması ve buna bağlı olarak boşanmayı iptal etmiş. Dava yeniden açılmış, boşanma esnasında tüm işleri avukat takip etmiştir. İkametgahın olduğu adrese değil, şahsın babasının diğer evine tebligat yapılmış, şahıs evrağı almamış, boşanma ilamında da imza şahsa ait değilmiş... Bunların hepsinden beş yıl sonra haberdar oldum, evli olduğumu öğrenince... Şimdi sorum şu, bu mağduriyetimde hakkımı kimden talep edeceğim. Usulsüz tebligattan sorumlu tutularak karşı taraf bana tazminat açabilir mi? Bunun sorumlusu ben miyim avukatım mı? Sonuçta ben evlilik süreci içerisinde kendi oturduğum adresi vermiştim. Ama ikametgahı orası değilmiş? İkametgahı köy adresiymiş. İcrada mernisden oraya gönderilmiş. Ama 3 yıl önceki boşanma sürecinde tebligat diğer adrese avukatım tarafından yapıldı. Bu tebligatlar sonucunda şahsa bir şekilde ulaşılması gerekmez miydi? Boşanma davası nasıl yürütüldü? Ben ne yapmalıyım?