Mesajı Okuyun
Old 13-02-2012, 15:36   #9
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Admin
Bence MK339/5'in "Çocuğun adını ana ve babası koyar. Ana baba çocuk üzerindeki isim hakkını çocuğun menfaatlerini kendi inanç, düşünce ve değerlerinin üzerinde tutarak kullanır" tarzında bir düzenlemeye sahip olması gerekiyor.

Fıkra önerinize de ben katılıyorum. Ancak bu yönde bir derinlik maddeye dahil edilmese dahi çocuğun korunmasına dair mevcut düzenlemelerin yeterli olduğu kanısındayım.

Öte yandan, görüşümüzün, bu konudaki hakkı/özgürlüğü ebeveyn aleyhine (ve devlet lehine) daraltmak isteğinden/ekseninden değil, bilakis çocuğun yüksek ve öncelikli menfaatlerini siyanet düşüncesinden temellendiğini de belirtmek isterim.

Alıntı:
Yazan Admin
İfade ettiğim görüşün sıradışı isimlere her durumda karşı olmak ve kültürel kaynaklı isimleri engellemek vs. bir amacı olmadığını özellikle vurgulamak isterim.

Bu da çok önemli bir nokta. Somut olay/isim irdelemesi çok önemli. Ben, ilk mesajdaki somut olaya karşı çıktım. Ancak, mesela somut olayda konulan isim o değil de yalnızca "Ernesto" olsa idi görüşüm farklılaşa-bilirdi...

Saygılarımla.