Mesajı Okuyun
Old 01-02-2012, 18:32   #3
İlhan_ERDEN

Alıntı:
evo09 Değerli meslektaşlarım, müvekkilim 04.02.2005 tarihinde işlediği bir suçtan dolayı 18.11.2011 tarihinde 10 ay hapis cezası alıyor ve HAGB uygulanıyor. Karar kendisine geçen hafta tebliğ ediliyor. Bu arada müvekkilim 15 gün önce ayrı bir suç işliyor. Bu durumda HAGB uygulanan ve kesinleşmemiş olan kararın durumu ne olur? Bu karara itirazımız bize herhangi bir yarar sağlar mı? Teşekkürler.

Henüz denetim süresi başlamadan yeni bir suç işlendiği için Sn. YILDIZ HUKUK a katılıyorum.

CMK md 231

(10) Denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlenmediği ve denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere uygun davranıldığı takdirde, açıklanması geri bırakılan hüküm ortadan kaldırılarak, davanın düşmesi kararı verilir.

(11) Denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemesi veya denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere aykırı davranması halinde, mahkeme hükmü açıklar. Ancak mahkeme, kendisine yüklenen yükümlülükleri yerine getiremeyen sanığın durumunu değerlendirerek; cezanın yarısına kadar belirleyeceği bir kısmının infaz edilmemesine ya da koşullarının varlığı halinde hükümdeki hapis cezasının ertelenmesine veya seçenek yaptırımlara çevrilmesine karar vererek yeni bir mahkûmiyet hükmü kurabilir.