Mesajı Okuyun
Old 14-01-2007, 15:50   #11
ibreti

Benim anlattığım olayda işin aslı şudur;

Acenta, kendisini müstakil sigorta şirketi gibi görüp, sigortalılardan topladığı primleri cebine indirmiştir. Acentası olduğu sigorta Şirketine de yanlış bildirimde bulunarak sigorta primlerinin ödenmediği iddiası ile poliçeleri iptal ettirmiştir. Bu durumda sigortalıların haberi olmamaktadır, zira sigorta şirketi ile acenta arasında oldu-bitti biçimindeki bir durumdur bu. Halbuki holiçe iptal edildi ise bu durumun sigortalıya zeyilname ile bildirilmesi gerekmektedir.

Geriye dönecek olursak; Acenta, iptal ettiği poliçelerle alakalı olarak ufak-tefek riskler gerçekleştiğinde bu zararı sanki sigorta şirketi ödüyormuş gibi kendi cebinden ödemektedir. Böylelikle sigortalının poliçesinin hile ile iptal edilidiği ortaya çıkmamaktadır.

Olayımızda iş makinası sahibinin bu makina dışında 8 adet iş makinası vardır ve riske maruz kalan makina ile eşzamanlı olarak sigorta ettirilmiştir. Poliçeleri de aynı şekilde peşin olarak yazılıdır ve primler de gerçekten peşin olarak ödenmiştir.

Siorta Şirketi, riske maruz kalan makinanın sigorta poliçesini geçersiz kabul eder ve bunun için iptal zeyilnamesi tanzim eder iken, geri kalan 7 adet makinayı halen siortalı kabul etmektedir. Çünkü, Acenta, ilk riskin doğumu ile birlikte tümünün paliçe tanzimi esnasında aldığı primlerini sigorta şirketine yatırmış ve sanki sonradan primler yatırılmış gibi makbuz tanzim etmiştir.

Bana gelen olayda 8 adet iş makinasının sigortalanması bir tesadüftür ve elimizde sigorta şirketi ve acentasının kötü niyetini ortaya koyabilmede diğer poliçelerden de yararlanılabilmektedir.

Fakat hukuk ve toplum yaşamı bana gelen olay ile sınırlı değildir. Müvekkilin sadece 1 adet iş makinası olsa ve sadece bunu sigorta ettirseydi ispatta olağanüstü zorlanılacak, sigorta şirketi ve acentasının kötüniyetine kurban gidilebilecekti.
-

Sn.nfb;

"Yanılıyor muyum?" biçimindeki soru gerçekte bilmediğim bir konuyu sorma değil, anlatımda vurgu yapma amacına yöneliktir
Yanılmıyorum!!!
Bir makinanın değerini sigorta ettirir iken 160.000.YTL kabul edip, bu değer üzerinden prim alınacak; 5 gün sonra risk gerçekleştiğinde de bu makinının değeri 80.000.YTL. idi ben bu değeri öderim denilecek!!!
Böylesi bir durumun adalet ve hakkaniyet ile izah edilebilir bir yanı yoktur!

Saygılarımla...