Mesajı Okuyun
Old 27-01-2012, 13:04   #24
Av. Aslı Kaya

Alıntı:
Değerli meslektaşım kouyla ilgili açmış olduğum şahsi davam var.İdarenin ilk cevap dilekçesi henüz geldi.bahsettiğiniz Danıştay Kararı benim davamda da etkili olacak. kararı bulup bulamadığınızı ve içeriğini öğrenmek istedim. Katkı ve paylaşımlarınız için Teşekkürler

Sayın Uysal malesef söz konusu kararlara ulaşamadım. Ancak Anayasa Mahkemesinin kararlarının geriye yürümezliği ile ilgili şöyle bir Yargıtay kararına rastladım;
Yargıtay 5. Hukuk Dairesi’nin 27.10.2005 tarih ve 2005/7984 E-2005/11638 K. Sayılı kararı gereğince de “…..iptal davası ya da itiraz üzerine bir yasa kuralının iptali sonucu, mahkemeler bakmakta oldukları davaları bu karara göre çözümlemekle yükümlüdürler. Bu sonuç Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcı kuralı gereğidir. Anayasa’nın 153. Maddesine göre –iptal kararları geriye yürümez- ilkesi kesinleşmiş yargı kararları için geçerlidir. 10.03.1969 gün 1/3 sayılı
Yargıtay İçtihatı Birleştirme Kararında açıklandığı gibi henüz çözümlenmemiş kesin hüküm halini almamış uyuşmazlık konusunda Anayasa Mahkemesinin iptal kararı uygulanacaktır. İptal kararından önce verilmiş ve kesinleşmiş yargı kararları bakımından iptal kararları geriye yürümez.”

Kolay gelsin.