Mesajı Okuyun
Old 02-01-2012, 16:00   #30
Gemici

Alıntı:
Yazan TaitaDragonfire
TMK Madde 336 - Evlilik devam ettiği sürece ana ve baba velayeti birlikte kullanırlar.

Boşanma davası söz konusu olmaksızın eşler açısından velayetin tek başına dava konusu olamayacağı kanaatindeyim.

Sayın TaitaDragonfire,

TMK Madde 336/2 Ortak hayata son verilmiş veya ayrılık hâli gerçekleşmişse hâkim, velâyeti eşlerden birine verebilir.demekle, Evlilik devam ettiği sürece ana ve baba velayeti birlikte kullanırlar.diyen 336/1 hükmüne bir istisna, bir sınırlandırma getiriyor. Velayet hakkının çocuğun menfaati doğrultusunde kullanılması zorunluluğu bu bu istisnayı ve sınrılandırmayı haklı kılıyor benim düşünceme göre.

Alman medeni kanunu durumu daha açık olarak düzenlemiş. Yasanın 1671 maddesi velayet hakkını ortak olarak kullanan anne ve babanın geçici olmayan bir sebepten dolayı ayrı yaşamaları durumunda, hem annenin hem de babanın velayet hakkının kendilerine verilmesi için dilekçe verebileceklerini belirtiyor ve ekliyor, dilekçe doğrultusunda karar verilir, eğer:
1. diğer ebeveyn kabul ederse ve eğer çocuk 14 yaşını bitirdi ise ve karşı çıkmıyorsa,
2. ortak velayet hakkına son verilmesi ve velayetin anne ve babadan birisine verilmesinin çocuğun menfaatine uygun olacağı beklentisi varsa.

Alıntı:
Yazan TaitaDragonfire
Boşanma davası olmaksızın ayrı yaşayan ya da ortak yaşamı sonlandıran bir irade sergileyenlerin velayet davası açamayacağı" şeklindeki görüşüme "AÇILABİLECEĞİ" şeklinde KARŞI GÖRÜŞ sunan tüm meslektaşlarıma TEŞEKKÜR ediyorum.
cümlesi ile velayet hakkını sırf velayet hakkı sahipleri yönünde değerledirdiğiniz görüşüne varıyorum. Velayet hakkının çocuğun menfaati yönünde değerlendirilmesi ve anne ve babanın mutlak bir hakkı olmadığı göz önünde bulundurulmalı bence.

Saygılarımla