Mesajı Okuyun
Old 01-11-2011, 16:23   #52
avpınar

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Bu herkesi ayağa kaldırma mantığı ve telakkisi, eski dönemler devlet anlayışının (20. yüzyıl) bir kalıntı ve uzantısıdır. Yasanın muradı herkesi ayağa kaldırmak falan değildir. O an, devletten adli talepte (adaleti temin talebi,) bulunmuş olan tarafların, kendileri hakkındaki hükmü ayakta tefehhüm etmelerinden ibarettir, hükmün anlam sahası...

Bahsettiğiniz uygulamanın sakın tek doğru, yeknesak ve yasal uygulama olduğunu da düşünmeyin. Böyle birşey yok yani. Yeni yasa yürürlüğe girdiğinden beri bir sürü duruşmaya girdim, birçoğunun sırasını duruşma salonunda bekledim, hiç böyle birşeye rastlamadım.

Saygılar.

Ben de yasa yürürlüğe girdikten sonra pek çok duruşmaya girdim ve izledim. İlk defa başıma geldi benim de. Tek kanun varken bu kadar uygulama farklılığı olması, kanun maddelerinin bir çoğunun açık olmayıp, yoruma açık olmasından kaynaklanmaktadır. Prof. Dr. Muhammed Özekes'e katıldığı bir seminerde neden bu kadar yoruma açık ve çelişkili maddeler olduğu , yoksa kanunun acele mi çıkarıldığı sorulduğunda, 5 yıllık bir süreçten bahsetti. HMK bence beş yıl üzerinde çalışılmış bir kanun değil.