Mesajı Okuyun
Old 25-08-2011, 14:37   #2
Av.Ömer Güntay

Varsayılan Anlamak için...

Alıntı:
Yazan a.sami
Merhabalar. benim sorunum yapı ruhsatı düzenleyen fenni mesuller, gerceğe aykırı olarak yapı ruhsatı düzenlemişter düzenledikleri yıl 2004. suçu evrakta sahtecilik olarak değerlendirdi. ancak benim kendi görüşüm suç evrakta sahtecilik değil özel belgede sahtecilğe girmektedir. eski tck355. değerli meslektaşlarım sizce 765 sayılı kanundaki 355 m. uygulanabilir mi.
ikinci olarak bu maddeyle ilgili yargıtay kararı ekleyebilirmisiniz.
YARGITAY 6.CD. 16.06.1994, 5600/6237
YARGITAY 6.CD 26.12.2001 14798/15954
İYİ ÇALIŞMALAR ŞİMDİDEN TEŞEKKUR EDERİM.

Sayın meslektaşım,

1. Gerçeğe aykırılıktan kasıt nedir, fiillerin ne olduğunu tam olarak belirtebilir misiniz?

2. Mahkeme lehe hüküm/aleyhe hüküm değerlendirmesi yaptı mı?, sonuç...

3. 765 sayılı TCK.m.355'in yeni TCK.'da karşılığı yoktur. Bahsettiğiniz görevlilerin fiilleri kanımca 5237 sayılı TCK m.204/1,2 anlamında değerlendirilmelidir.

Bu bağlamda 4708 sayılı yasanın "2008 yılında değiştirilen" 9/2. maddesinin incelenmesi gerekir.

Saygılarımla.

Alıntı:
CEZA HÜKÜMLERİ
Madde 9- (Değişik madde: 23/01/2008-5728 S.K./496.mad)
Bu Kanun hükümlerinin uygulanması sırasında, yapı denetim kuruluşunun icraî veya ihmalî davranışla görevini kötüye kullanan ortakları, yöneticileri, mimar ve mühendisleri, yapı müteahhidi, proje müellifi gerçek kişiler ile laboratuvar görevlileri, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Yapı denetim kuruluşunun ortak ve yöneticileri, mimar ve mühendisleri ile laboratuvar görevlileri bu Kanun hükümleri çerçevesinde yapmaları gereken denetimi yapmadıkları hâlde yapmış gibi veya yapmalarına rağmen gerçeğe aykırı olarak belge düzenlemeleri hâlinde Türk Ceza Kanununun resmi belgede sahtecilik suçuna ilişkin hükümlerine göre cezalandırılır.