Mesajı Okuyun
Old 24-05-2002, 22:12   #7
Av. Adil Giray ÇELİK

Varsayılan Stajyer Arkadaşlarıma

Katkı Sunan ve İzleyen Değerli Stajyer Meslemtaşlarıma ve hukukçulara yakışan bir nezaketle tartışmaya katılan arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.

Dünyanın tüm ülkelerinde meslek öncesi staj, hukuk öğreniminin bir devamı olarak algılanmaktadır. Bu nedenledir ki Avrupa da 21, 22 yaşında bir Lawyer (Yani hukukçuya) rastlar. ancak aynı yaşta bir advocato (Avukata) rastlayamazsınız. Avukatlık öncesi staj ve sınav uzun ve meşakketlidir. Ancak, Avukat olamayanlar diğer meslekleri seçerler.

Ülkemizdeki staj sistemi diğer ülkelerden tamamen farklıdır. Hakim siyasi iktidar hukuk sistemine bakış açısını değişik biçimde avukata yöneltir. Avukat Osmanlı döneminde çok ağır olarak itham edildiği gibi Cumhuriyetin ilk yıllarından sonrada Hakim Siyasi İktidar tarafından pek sevilmemiştir.

Bu anlayışla hakim Siyasi İktidar Stajyer avukatın yetiştirilmesinde bir katkıda bulunmamıştır. Avrupa ülkelerinde Stajyer Avukatlar devletten örneğin almanya da ayda 1500 ile 1800 Mark Arasında para alırlarken ülkemizde bu yük (O da son yasa ile) Barolara, avukatlara yükletilmiştir.

Avrupada eğitimin bir parçası olan Staj eğitiminde yüksek yargıçlar ve üniversite öğretim üyeleri sistemli olarak yer almasına rağmen
ülkemizde tüm sorumluluk Barolara bırakılmıştır. Avrupada Stajyer Avukatlara verilen eğitimin bir bölümünü devlet karşılamaktadır.

Staj yapan arkadaşlarıma özellikle şunu belirtmek isterimki Barolarda görev yapan değerli yöneticilerin tamamı ailelerinden, gelirlerinden, mesailerinden özveride bulunarak meslektaşlarına katkı vermeye çabalamaktadırlar. Bu nedenle uğradıkları tüm ağır eleştirilerin yanında bu işten hiç bir menfaatleri olmamıştır. Bu değerli arkadaşlarım saatlerini, uykularını, sevgilerini meslektaşlarıyla paylaşırken bu eğitimi yaşayan stajı henüz bitirmiş 3,5 yıllık bir kısım avukatlar bu insanlara bir omuz dahi vermez, karanlık köşelerde çok genç yaşta şişen göbeklerini müstehzi müstehzi kaşımaya devam ederler....

Ama Av. Semih Güner gibi bir kısım avukatlarda dile kolay 30 yıldır binlerce stajyer avukatla tek tek ilgilenerek, staj ders programı yaparak, Anadoluyu karış karış dolaşarak insana ve mesleğe duydukları sevginin tohumlarını saçmaya çalışırlar.

Ve hala stajyer arkadaşlarımı bekliyorum........

Selam, sevgi ve saygılarımla.
Av. Adil Giray Çelik