Mesajı Okuyun
Old 14-03-2011, 15:07   #43
fatoskayaismi

Varsayılan Yeni içtihat

15/12/2010 tarihli Hukuk Genel Kurulu'nun 2010/5-662 E sayılı kararını sizinle paylaşmak istiyorum.

Ve değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Karar 13 sayfa sadece zetini yazıyorum.

ÖZET: Uzun yıllar programa alınmayan imar planının fiilen hayata geçirilmemesi nedeniyle kamulaştırma ya da takas cihetine gitmeyen davalı idarece, pasif ve suskun kalınmak ve işlem tesis edilmemek suretiyle taşınmaza müdahale edilmiştir. Bu haliyle idarenin eylemi, mülkiyet hakkının özüne dokunan ve onu ortadan kaldıran bir niteliğe sahip bulunan kamulaştırmasız el koyma olgusunun varlığı için yeterli bulunmaktadır. Kamulaştırmasız el koyma olgusunun varlığının doğal sonucu, idarenin hukuka aykırı eylemiyle mülkiyet hakkı engellenen taşınmaz mal sahibi davacının, dava yoluyla kamulaştırmasız el koyma hükümleri doğrultusunda mülkiyetin bedele çevrilmesini, idareden değer karşılığının verilmesini isteyebileceği açıktır. Hal böyle olunca; yerel mahkemece, kamulaştırmasız el koyma olgusunun varlığının kabulüyle, davalı İdarenin kamulaştırmasız el koyma hükümleri doğrultusunda sorumlu bulunduğuna ilişkin direnme kararı yerindedir.

Benzer bir şekilde benimde dosyam var. uzun süredir kamulaştırmasız el atma davası açıp açmamakta kararsızdım. Bu kararla birlikte davayı açmayı düşünüyorum.

Fikirlerinizi bekliyorum.