Mesajı Okuyun
Old 14-02-2011, 15:44   #28
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Ama neye göre feshedeceksiniz? Hukuki dayanak ne olacak? Siz BK 260 sadece taşınmazlarda uygulanır diyorsunuz 10 no.lu mesajınızda:

Oysa BK 260 hem taşınır hem taşınmazlar için uygulabilir bir hükümdür.

Cengiz Bey,

Benim ilk mesajımdan itibaren tüm mesajlarımı bir zahmet okursanız, ne dediğim çok açık ortadadır. Suat Bey iki de bir manasız sorular sorunca ona cevap yazıyorum. Haliyle bazı cümleler sizin yanlış anladığınız gibi yanlış anlaşılabiliyor.

Yukarıda da yazdım: Bk.260 Kira borçları bakımından temerrüt ile ilgili bir hükümdür. Süreli akitler bakımından tayin edilecek ödeme süreleri içinde borç ödenmez ise akdin feshi için zaten uygulanır.

Taşınır kira sözleşmeleri için, akdin feshi tahliyeye şamil olamaz. İade istemeye imkan verir.

Bu bakımdan siz halen, Suat Bey'in taşınır tahliyesi için BK.260. madde dayanaktır demesine karşı verdiğim ve sadece o soruya yönelik: "BK.260. madde taşınmaz kira sözleşmeleri bakımından akdin feshi ve tahliyeyi içeren bir hükümdür." cümlesine takılıp kaldığınız için, sanıyorum maksadımı anlatmam zor oluyor. Mezkur cümlemde, taşınmaz kira sözleşmesi için hem akdin feshi + hem de tahliyesi birlikte yazılıdır... "Taşınmaz kira sözleşmeleri için akdin feshi ve tahliyeyi içeren bir hükümdür" cümlem "taşınırların tahliyesini kapsamaz!" manasında yazılmıştır ve asla hatalı değil ama belki meramımı ifade etmek bakımından eksiktir.

Tüm mesajlarımı okursanız zaten ne demek istediğim çok açıktır.