Mesajı Okuyun
Old 12-02-2011, 22:08   #5
Avukat_A.K.

Öncelikle DMK m.125'in uygulanmayacağı konusunda hemfikiriz. Bunun dışında 60 günlük süre içerisinde idare mahkemesinde dava açılacağı konusunda da hemfikiriz.

Ancak "...Bakanlığın Disiplin Kurulunun kararını beklemeden İdare Mahkemesinde dava açmanızı öneririm..." demişsiniz. Şu anda elimizde MEB Yüksek Disiplin Kurulu Kararı mevcut. Ama yargı yolunun açık olduğuna ya da dava süresi ve merciine ilişkin hiçbir ibare bulunmamakta. Ve bazı bilgilerde; "1702 ve 4357 sayılı Kanunlarda yer alan hükümlere göre. Kusurlu sayılma cezası. Milli Eğitim Müdürleri ile ilköğretim Müfettişleri ve İlköğretim Okulu Müdürleri; tevbih cezası. Bakan, vali ve milli eğitim müdürü; ihtar ve ders ücretlerinin kesilmesi cezası. Bakan ve milli eğitim müdürü ile ortaokul, lise ve dengi okul müdürleri tarafından disiplin amiri oldukları personele doğrudan verilebilir.
Yukarıda sayılanlar dışında kalan cezalar ise belirtilen disiplin kurulu kararlarına bağlı olarak yetkileri dahilinde Bakan ve valiler tarafından verilebilecektir." dediği için bende tereddüt uyandırdı ve acaba MEB Yüksek Disiplin Kurulu kararının ardından bakanın da mı onayı gerekiyor diye düşündüm. Peki mütalaa derken idari işlemin geri alınması için müracaat edilmesinden mi bahsediyorsunuz? Ama bu durumda da yine DMK hükümlerini uygulamış oluyoruz en azından idari işlemin geri alınması talebi bakımından.