Mesajı Okuyun
Old 02-02-2011, 22:55   #29
av.seckinaksoy

Varsayılan 4/b sigortalılık hakkında

Zannedersem artık sgk nasıl bir yol izleyeceğini öğrenmiş. Bugün (2/2/2011) itibariyle adresime (hem de ev adresime) "sigortalılığınız hakkında" konulu bir yazı yollanmış buna göre ".....prim ödemelerinizi 1.12.2010 tarihinden itibaren ............sosyal güv. no.su veya ....... bağ numarası belirtmek suretiyle.......yapmanız, ödemelerinizin prime esas kazanç olarak sayılmayacağından 5510 sayılı kanunun 80. maddesine göre aylık prim ödemelerinizin belirlenebilmesi için müdürlüğümüze müracaat ederek prime esas kazanç beyanında bulunmanız gerekmektedir." buyurmuşlardır. Bu yazıya istinaden prime esas kazanç bildirimi adı altında ceza taahhüdünü imzalamamız gerekecek mi? Her ne kadar beyana itibar edileceği belirtilmiş ise de devamlı demoklesin kılıcı gibi başımızda bir denetim korkusu ile mi iş yapmaya çalışacağız? Sonuç itibariyle, imzalanan taahhüt de göz önüne alındığında (http://www.muhasebesite.com/?p=786) istenildiği zaman kazanç açısından bir denetim yapılabilecektir, bu konuda yasal bir engel yoktur. Aksine denetim yapılabileceği yasal bir düzenlemedir. Özellikle, yukarıda da değinen meslektaşlarımız olmuş, kesilen makbuzlar üzerinden bu kazanç rahatlıkla tespit edilebilecektir. Uygulama nasıl olacak ya da şu an nasıl? Bu konuda görüşü ya da deneyimi olan meslektaşlarımızın paylaşmasını rica ederim. Saygılarımla.