Mesajı Okuyun
Old 25-01-2011, 18:15   #5
avukatkenan

Alıntı:
Yazan Av. Zeynep KILIÇ
Şöyle; Diyarbakır' da 5233 sayılı yasa(terör ve terörle mücadeleden doğan zararların karşılanması hk.) kapsamında Diyarbakır Valiliğine yapılan başvurular sözkonusu. Müvekkilim, müvekkillerinin zararlarının karşılanması için Valiliğe başvuru yapmıştır. daha sonra başvuru neticesinde keşiflere katılmıştır. Başvurular hakkında gerekli bilgi ve belgelri hazırlayarak komisyona sunmuş ve başvuruların kabul edlip edilmeyeceğine ilişkin toplantılara katılmıştır. Müvekkilimin müvekkilleri hakkında yaptığı başvurular kabul edilmiştir. Valilik başvuruyu kabul ettikten sonra her bir başvurucu için Sulhname hazırlamaktadır. Sulhname , başvurucular tarafından kabul edildikten sonra ise 6-7 ay sonra sulhnamedeki tutarı ödemektedir. Valilik müvekkilin yaptığı başvurulrı kabul ederek sulhname teklif etmiştir. müvekkilim sulhnameleri müvekkillerine sorarak imzalamıştır(yalnız müvekkil sulhnameye imzaladığı tarihte memuriyete geçmiştir).Daha sonra da ödemeler yapılmıştır. ödemeler yapılmadan 1 ay evvel, başvuru sahipleri müvekkile ödemeleri gereken vekalet alcağında problem çıkarmış(örneğin %10 yerine %6 ödemeyi teklif etmiş )müvekkil kabul etmeyince de , valiliğin ödeme yapacağı dönemden 15 gün önce müvekkili azletmişlerdir.(normal süreçte müvekkil azledilmese başvuruculara ödenecek tazminat müvekkil hesabına yatırılacak iken , başvurucular adına yatırılmıştır.)Bu nedenle müvekkile vekalet alacağı ödenmediğnden dava açtık. Ancak başvurucular , müvekkilin sulhnameyi imzaladığı tarihte memuriyete geçtiğini, bu nedenle vekalet alacağına hak kazanmadığını iddia etmektedir. konuyu dağıttım sanırım biraz ayrıca taraflar arasında yapılmış bir vekalet alacağına ilişkin sözleşme bulunmamaktadır.

Aralarında yazılı sözleşme olmaması müvekkilinizin alacağı bulunmadığı anlamına gelmemekte olup yalnızca alacağı miktarın oranı noktasında sıkıntı yaratacaktır. zira vekaletname ya da vekil sıfatıyla tutanaklarda imzasının bulunması alacak hakkını belgeler..Bu durumda yargılamayı gerektireceğinden yargılama aşamasında mahkemelerin takdiri de %10 dan aşağı olmamaktadır.En azından benim gördüklerim bu yönde..İmzalanırken memur olması noktasını anlamadım yalnız..Memurluk avukatlıkla birlikte yapılamayacak işlerden olduğunu sanıyorum bu nokta biraz karışık