Mesajı Okuyun
Old 23-12-2010, 17:00   #6
v. Aynur

Arkadaşlar , cevaplarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ederim.
Bazı arkadaşlar sormuşlar , bu gaybubet fişinin içeriğinde ne yazıyor ki ücretler buna göre hesaplanıyor diye . Öncelikle buna cevap vereyim. Bu belge fiş olarak düzenlenmiş , yıllara göre ayrılmış mesela 1999 yılının Ocak Ayı 1. Gün işçi 8 saat çalışmış, 2. gün yine aynı,vs. Bunları alt alta yazıp, liste yapmışlar ve toplam kaç gün çalışmış en alta da onu yazmışlar .Diyelim Ocak ayının 15. günü yıllık ücretli izin kullanmış buna de Yİ diye yazmışlar , kaç yıl çalıştı ise o yıllara ait tüm çalışmaları bu şekilde listelemişler ancak bu belgelerin altında işçinin imzası yok yani işveren tarafından tek taraflı olarak düzenlenmiş. Ben de bütün arkadaşların dediğine katılıyorum. Hem Yargıtay kararlarında , hem de Kanun ve Yönetmeliklerde yıllık ücretli iznin kullanıldığının yıllık ücretli izin defteri veya yıllık izin kayıt belgesi ile kanıtlanması zorunluluğu var. Ayrıca Yönetmeliğin Ek 1.maddesinde de yıllık izin kayıt belgesinin örneği verilmiş. Bu örnek belgede işçinin imzasının bulunma zorunluluğu var.Bu durumda hem yıllık izin kayıt belgesinde hem de defterinde işçinin imzasının olması gerektiğini düşünüyorm. Ancak kurum tarafından sunulan belgelerde işçinin imzası yok. Bakalım ben yine tüm bu dayanaklarla itiraz edeceğim ama umarım olumlu sonuç alabilirim. Tekrar hepinize çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.