Mesajı Okuyun
Old 08-12-2010, 12:07   #1
Polis2010

Varsayılan Hamilelikte terk

Birçok bayanın maruz kaldığı fiziksel şiddet yanında psikolojik şiddetin varlığı inkar edilemez bir gerçek. Yine benim yaşadığım gibi bir çok bayanın hamilelik dönemlerinde bile şiddet olayını yaşadıklarını biliyorum. Bu şiddetin fiziksel boyutu.
Ancak şiddetin bir de psikolojik boyutu var. Ki eşler boşanma kararlarını akıllarına koydukları zaman geride kalan diğer eşi yada çocuklarını düşünmez, umursamaz davranışlar içerisine girebiliyorlar. Eşlerine ve çocuklarına karşı olan maddi ve manevi sorumluluklarını nasıl olsa boşanacağım mantığı içerisinde yeri getirmekten kaçıyorlar. Hatta öyleki kendilerine en çok ihtiyaç duyacağı zaman olan eşinin hamilelik döneminde dahi eşlerini terk edebiliyor ve yalnız bırakabiliyorlar.
Bu anlamda benim sorum ;
1- Hamilelik döneminde bir erkek evini ayırır ve eşinin ve taşıdığı öz çocuğunun doktor ve sağlık kontrolleri ile ilgilenmez hiç bir maddi ve manevi sorumluluğu yerine getirmez ise bunun cezai bir müeyyidesi varmıdır ?
Hamilelik döneminde terk yada bakım ile ilgili yargıtay kararları varmıdır ? Nasıl bulabiliriz.
Bu konuyu bir çok kişinin benim gibi yaşadığı ve yaşayacağını düşündüğümden yöneltmeyi istedim.