Mesajı Okuyun
Old 19-11-2010, 00:33   #8
Av. Eugen Huber

Varsayılan Ne kadar da yalnız ve savunmasız bir meslek grubuymuşuz

Müvekkil hesap sorar; vatandaş, "avukat bu malı götürüyordur" veya "ne biçim avukat bir arabası bile yok" (sanki avukatlık, tüccarlıkmış gibi) karşı taraf pervasızca hakaret eder, tehdit eder.Ve maalesef bizler de halen daha "acaba savcı takipsizlik verir mi? Vermemesi için amanın şunu şunu da yapalım.." diyebiliyoruz. Eğer aynı olay (hiç istemememe rağmen) yine bir meslektaşımız olan bir savcının başına gelse eminim daha dilekçe verilir verilmez dosya asli mahkemesine intikal ettirilecektir. Oysa bizler, hakimi, savcısı, avukatı, hepimiz aynı hukuk fakültelerinden mezun olmuyor muyuz? Okul yıllarında aynı öğrencilik anılarını paylaşmıyor muyuz? Şimdi soruyorum: "Bizlerin de birer hukuk insanı olarak hiç mi yargı organları tarafından gözetilme hakkımız yok! Bir avukat neden durup dururken savcılığa "tehdit edildiği için" başvursun. Keşke yukarıda Sayın meslektaşımın anlattığı olaydaki savcı ve mahkeme her yerde olabilse! Bu anlattıklarımla avukatların haksız kazanç elde edebilmesini/gayri ahlaki ya da hukuk dışı yollara girmesi durumunda kayırılması gerektiğinden elbette bahsetmiyorum. Ancak bir hukuk insanının en azından "ölümle tehdit" gibi bir olumsuz durumla karşı karşıya kalmasında bırakın da yargı mercileri meslektaşlarının beyanlarına itibar etsinler.
Anladığım kadarıyla telefon görüşme kayıtlarının istenmesi zor görünüyor. Ve ben anlamıyorum. Neden bu yaratıkla tekrar muhatap olup da onu yine arayarak sanki yem atıp tuzağa düşüren avcı konumunda olayım?
Esasen bu telefon görüşmesi sırasında evde yengem vardı ve hoperloru da açmıştım ve o da duyup ürktü. Bilmiyorum onun tanıklığı ne kadar itibar görür?
Ve bir kez daha anladım: Gerek yargı mercileri ve gerekse toplum gözünde ne kadar da yalnız ve savunmasız bir meslek örgütüymüşüz! Öyle ki daha arzuhalcilerin yalan yanlış dilekçelerine verilen itibar ve emek karşılığı, bu işin (sözde) gerçek hak sahipleri olan avukatlara verilmiyor?
Dilekçemi hazırladım. Artık bundan sonra baroya başvurmaktan ve savcılığa ihbardan başka yapacak bir şery yok.. ve tabii savcının insafına sığınmaktan.
Her bir meslektaşıma değerli katkılarından dolayı tekrar teşekkür ediyorum.