Mesajı Okuyun
Old 12-10-2010, 20:33   #7
Armağan Konyalı

Ben bu konuyu çok sevdim. Üzerinde laboratuvar çalışması yapılmaya değer bir konu olduğunu düşünüyorum.

İlk aşamada müvekkilinizi deney tübünde kızdırarak defalarca ''Neden beş yıldır kira istemekte utangaç davrandığını'' soralım. Verdiği tepkiyi çalkalama kabına koyup sonucuna bakalım.

Olasılıklar:
1- Müvekkiliniz ''Çünkü sabırlı bir insanım'' demeye devam ederse deneyi sona erdirerek sabretmeye devam etmesini önerebiliriz.

2- Müvekkiliniz aslında kiraları makbuz vermeden elden aldığını ve şimdi ikinci kez yine almak istediği için ''almadığını'' iddia ettiği gerçeğini itiraf ederse deneye son vererek malzemeyi çöpe atabiliriz.

3- Müvekkiliniz aslında kiraya vermediğini, oturmaya izin verdiğini kira sözleşmesinin de tedbiren yapıldığını söyler ve fakat aradan geçen beş yıl içinde ilişkilerinin bozulması nedeniyle şimdi o geçersiz sözleşmeye dayanarak o kişiyi cezalandırmak istediğini itiraf ederse turnusol kağıdıyla müvekkilin haklılığına bakılabilir:
a) Müvekkil kızmakta haklıysa, intikam gibi ilkel bir yöntem yerine daha gelişmiş hukuki yollar düşünülür. Örneğin müvekkille kişi arasında uzlaşma yolu aranabilir.
b) Müvekkil kızmakta haksızsa 2. madde uygulanır.

4- Diğer akla gelmeyen bir olasılık gerçekleşirse yeni bir deney planlanabilir.

Bence sorunun çözümü müvekkilin iki dudağı arasında.

Saygılarımla