Mesajı Okuyun
Old 20-09-2010, 11:15   #16
av.sbaran

Varsayılan iyi çalışmalar

her nekadar anayasa mahkemesi davaya konu madde hükmünün iptaline karar vermiş ve böylelikle emekli sandığına tabi çalışıp da sonradan istifa ederek bir başka sosyal güvenlik kurumundan emekli olanlara emekli sandığına tabi çalışma sürelerinin karşılığı emekli ikramiyesi alma yolu açılmış ise de yukarıda da arkadaşların belirttiği gibi yasa koyucu yeni bir düzenleme ile anayasa mahkemesinin kararının işlerliğini yok etmiştir. dolayısıyla hali hazırda emekli sandığına tabi çalışıp sonradan istifa ederek bir başka sosyal güvenlik kurumundan emekli olanlara emekli sandığına tabi çalışma süreleri karşılığı emekli ikramiyesi ödenme imkanı bulunmamaktadır. bu sebeple ben müvekkillerimin emekli ikramiyelerinin ödenmesi talebiyle SGK'ya yazılı olarak başvurdum. sgk talebimizi haliyle reddetti. bunun üzerine de sgk'nın iş bu işleminin iptali ve müvekkillerimin emekli ikramiyelerinin ödenmesine karar verilmesi hususunda ankara idare mahkemesine dava açtım. zira sgk'ya karşı açılacak bu davalarda ankara mahkemelerinin yetkili olduğu düşüncesindeyim. izlenmesi gereken prosedürün bu olduğu kanaatindeyim. ancak sgk dilekçe cevaplarını yazılı olarak tebliğ ettirmediğinden normal posta yolu ile gönderdiğinden herhangi bir sıkıntı yaşamamak için red cevabının yazıldığı tarihten itibaren 60 gün içinde davanın açılmasını tavsiye ederim. iyi çalışmalar