Mesajı Okuyun
Old 01-07-2010, 16:50   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
İzhar ile çağırın, tanıklıkları aleyhinize olur ise eski dosyadaki beyanları ile birlikte yalancı şahitlikten suç duyurusunda bulunun. (Beyanları alınır iken eski dosyadaki beyanları ile aradaki çelişkiyi gidermesi hususunda soru sorun)
Üstad çözümünüz benim hukuki düşünceme ters olur. Müvekkil, tanıkların dinlendiği dosyanın davacısı ile aynı işyerinde çalışması sebebi ile aynı tanıkların kendisi için de tanıklık yapacağını düşünerek, bu kişileri bize bildirmiş. Yani aslında tanıkların hiçbir suçu ve kabulü öncesinde de yokmuş. Gerçekten de 2 tanık müvekkili hiç tanımıyor ve diğer tanık da kişisel sebeplerle tanıklık yapmayacağını, kendisine dava öncesinde veya sonrasında böyle bir talep bildirilmediğini söylüyor. Bu durumda ihzarın çözümünü ben de uygun görmüyorum. Hem tanıklık yapıp yapmayacağını sorma, sonra da tanıklık yapması için ihzar talep et. Hakkaniyete aykırı olduğunu düşünüyorum. Somut olayda tüm hata müvekkilde olmakla ben, zorlama ile bir kazanç elde etme çabası içindeyim. Olaya tanık dinlenmesini sağlamak açısından değil de, ispat yükünün yerine getirilip getirilmediği noktasından bakmak istiyorum. Saygılarımla.