Mesajı Okuyun
Old 05-06-2010, 13:30   #1
Av. Asena

Varsayılan Kayyum Ücreti ve Tavzih

Sayın meslektaşlarım benim sorum kayyum ve ücretine ilişkin.

Ticaret sicilinden terkin edilen bir şirkete fesih ve tazminat davası açılıyor. Şirket, o dosyaya münhasır olmak üzere ihya ediliyor. Yetkilisi olmadığı için de kayyum atanıyor. Kayyum olarak Barodan avukat istiyorlar ve bendeniz bu görevi işbu dosyada olmak üzere temsil kayyumu olarak atanıyorum. Atama kararı veren mahkeme, 1.000,00 -TL ücrete hükmediyor(bir kerelik ya da aylık olduğu belirtilmeden.)Buraya kadar herşey normal.

Ancak bilindiği üzere temsil kayyumu için ücret belirleme mahkemenin takdirinde. Dolayısıyla, aylık olması lazım, vs gerekli diyemiyoruz. Ancak iflas, iflasın ertelenmesi, tasfiye vb durumlarda aylık ücret takdir edildiğini biliyoruz. Ben de tavzih talep ederek kararı veren mahkemeye başvurdum. Ancak hakim, ücretin aylık olarak takdir edilmesi gerekip gerekmediği konusunda kararsız kaldı. Ve benden araştırma yapmamı istedi. Yaklaşık 1 haftaya yakındır araştırıyorum, ancak içinde aylık ücret takdir edilen karara rastlasam da bunun aylık olması gerektiği yönünde bir karar bulamadım.

Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Önerilere açığım.. Konu hakkında yargıtay kararı arıyorum..