Mesajı Okuyun
Old 27-04-2010, 22:47   #6
didem kunal

Eğer davacı vekiliyseniz ve sizin tanıklarınız dinletilecekse(ceza davalarında müşteki vekili) mutlaka dava dilekçenizde bahsettiğiniz ve önemli bulduğunuz hususlar hakkında tanıkları bilgilendirmelisiniz.Bilgilendirmekten kastım elbetteki yönlendirme değil sadece davada sizin önem verdiğiniz şeyin en olduğu ya da davanın can damarının ne olduğunu bilmeleri,hakim sormayı atlasa bile kendisinin analatabileceği husus olarak akıllarında kalması gerekli. örneğin boşanma davasında davalı eşin aldattığına değindiyseniz tanıklarda mutlaka bu aldatma olayına değinmek zorundadır ancak değinmek derken "duydum,öyleymiş ben görmedim" tarzı tanıklar ve tanıklıklar değil elbette.Duruşmada bir süprizle karşılaşmak istemiyorsanız zaten tanıklarla bir gün öncesinde ofisinizde mutlaka görüşüeün çünkü müvekkilininiz kesinlikle bu dinlenmeli der ama tanık korkabilir vazgeçebilir ya da sandığı kadar herşeyi bilmiyordur ya da doğruculuğu son sınırlarında yaşama gereği duyar mahkemede Bus ebeple tanıklarınızla önceden görüşün hatta tanık isimleri yazdırılamdan görüşebilirseniz çok çok daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

Davalı vekiliyseniz ve tanıkalrınız dinletilecekse de davacının tanıkları ile aynı gün dinletmeyin.Hem mahkme işyükü açısından hem hakim açısından hem hazırlanabilmeniz açıından doğru olmaz. Davacı tanıkları dinlensin siz kafanızda bir şekil oluştrun ve davalı tanıklarının da hangi konuları çürütmesi gerektiğien akrar verin.Zaten iş davalarınd sorulacak sorular bellidir çok komplike bir dava değilse.

Tanığınızın özellikle aile makemelerinde çok etkili oldğunu unutmayın