Mesajı Okuyun
Old 23-04-2010, 09:30   #4
adlig_recht

Sayın Av. Selim Balku ve Sn. Av. İlknur cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Evet Anayasa Mahkemesi yalnızca tislerle tahkim anlaşması yapılamayacana karar verdi.
İş Kanununda ''İş sözleşmesi feshedilen işçi, fesih bildiriminde sebep gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli bir sebep olmadığı iddiası ile fesih bildiriminin tebliği tarihinden itibaren bir ay içinde iş mahkemesinde dava açabilir. Taraflar anlaşırlarsa uyuşmazlık aynı sürede özel hakeme götürülür.'' deniyor burada işe iade davasından bahsedildiği için 1 aylık süre var. Benim sormak istediğim örneğin işveren derhal fesih yoluyla işçinin iş akdini feshetmiş ve sözleşmede de tahkim hükmü var bu durumda işçi kıdem tazminatı için mahkemeye başvurabilir mi çünkü eğer mahkemeye başvurursa bu feshin haksız olduğu ve bu sebeple kıdem tazminatına hak kazandığı iddiasında olacak bu durum benim kafamı karıştırdı biraz. Yani kanun sadece geçerli neden ve işe iade konusunda bir açıklama yapmış. Peki zamanaşımı süreleri de belirtilerek örneğin kıdem tazminatı için 10 yıl , ücret alacakları için 5( diğer görüşlere göre 10 yıl ) yıl içinde denerek bir tahkim sözleşmesi yapılabilir mi. Yapılırsa geçerli olur mu ? Çünkü artık karşılıklı fedakarlıkla ikale sözleşmeleri de yapılıyor. Ücret -kıdem gibi alacaklar acaba tarafların üzerinde istedikleri gibi tasarruf edemeyeceği haklar mı ? Bence değil Benim görüşüme göre taraflar bu konularda da tahkim sözleşmesi yapabilmeli. Sizin görüşlerinizi merak ediyorum.
Çok teşekkür ederim...