Mesajı Okuyun
Old 12-03-2010, 13:48   #1
Av.Hülya Büyükoğlu

Varsayılan Destekten yoksun kalma tazminatındaki destek kavramı neyi ifade etmektedir?

Sayın Meslektaşlarım,

ZMMS poliçesi kapsamında ödenen destekten yoksun kalma tazminatında bahsedilen destek kavramını neyi ifade ediyor ?

Doktrindeki baskın görüşe göre ; yasa ile ya da akit ile konulmuş bir yükümlülük olmadan, bir kimsenin eylemli, düzenli ve ücretsiz diğer bir kimsenin eşya, nakit veya hizmetlerini kısmen veya tamamen üstlenmesi, yardım etmesi ve bu durumun ileride de devam etmesinin beklenilir olması ölenin destek sayılması için yeterli.

Ölenin 60 yaşında bir emekli olduğunu varsayalım. Emekli maaşı eşine tahsis edileceği için herhangi maddi bir kaybı yok. Ancak elime geçen bir bilirkişi raporunda "...ölenin ev işlerinde ve sair sıkıntıda eşine yardıma koşması destek olarak nitelendirilmeli ve Yargıtay'ın yerleşik uygulamasına göre de bu işlerden/hizmetlerden doğan faydanın asgari ücretin altında olamayacağı..." ifadesi mevcut. Yani ölenin/mirasçı elin olası yaşam süresine göre asgari ücret hesabıyla tazminata hükmedilmeli denilmekte. Ben kullanmakta olduğum içtihat programında bu hususla ilgili karar bulamadım. Yukarıdaki ifadeyi doğrulayan bir içtihat varsa ve paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.