Mesajı Okuyun
Old 26-02-2010, 12:37   #1
Konuk

Varsayılan Yetkisizlik kararı verilen dosyadaki nafaka devam eder mi? Birikmiş nafakaya itiraz?

08.08.2008 tarihinde eşimin yoğun ısrarı üzerine ailemin yanında yaşadığım A ilinde boşanma davası açtım.18.08.2008 tarihinde ise eşim evliliğimiz süresince beraber yaşadığımız memleketi olan B ilinde boşanma davası açmış.A ilinde görülen ilk duruşmada 5 yaşındaki kızımıza ve bana 300.00 Tl Tedbir Nafakası bağlandı.Eşim memurdur.Aralık 2009'a kadar bize hiçbir şekilde nafaka ödemesi yapmadı.Bende İcraya başvurdum,katip hesapladı; faiziyle beraber 5250.00 Tl birikmiş nafakanın maaşından kesilmesini istedik.(Hakim Mayıs 2009'da A ilinde görülen davada dosyanın yetkisizlikten B ilindeki mahkemede görülmesine karar vermişti)Bunu gerekçe göstererek karşı taraf ilk 9 ayı kabul edip(2700,00 Tl)kalan miktarı ödemeye itiraz etti.Şuan tek bildiğim bu itirazı kabul etmemek için 6 ay sürem olduğu.Nasıl,nereye itiraz edicem?İtirazımın bir anlamı varmı?Yani karşı taraf yasal olarak gerçekten haklıysa ve benim itirazım geri dönecekse çabalamamın ,zaman ve para harcamamın bir mantığı varmı?Ayrıca dava artık Mayıs 2009 dan buyana B ilinde görülmekte.A ilindeki dosyanın gitmemesi,Hakimin izinli olması gibi sebeplerden sürekli ileri tarihe atıldı.Mart 2010 da ekstra bir aksilik olmazsa son duruşma olmasını bekliyorum.Dosya;şahit ifadeleri,velayet için Pedagok raporu herşey hazır.Madem A ilindeki karara itira ediyorlar benim yaklaşık 10 ay gibi bir kaybım oluyor.Neden B ilinde Mayıs 2010 da görülen duruşmada Hakim bize Nafaka bağlamadı?Yada bu son duruşma olursa bağlayacağı nafaka Mayıs 2009 dan itibarenmi geçerli olacak?Bunu benmi belirteceğim duruşma anında yoksa sonradan yine icra yoluylamı talepte bulunacağım?Teşekkürederim...