Mesajı Okuyun
Old 14-02-2010, 00:11   #16
emran

Alıntı:
Yazan M.SERDAR DEMİRTAŞ
Öncelikle ben sanık hakkında mahkumiyet hükmü kurulması halinde 2 yıl ceza verileceğini ve 1 yıl 8 aya düşürüleceğini düşünüyorum.Bu durumda 231'in uygulanması için kesinlikle zararın karşılanmış olması gerekir.Tabi burada zararın ne olduğu önemli ! Ölenin yakınları ölüm sebebiyle tazminat davası açmış iseler ceza mahkemesinin o davanın sonucunu bekletici mesele yapması gerekir.Siz dava sonucu tespit edilecek bedeli ödeyeceğiniz konusunda ceza mahkemesinde ısrarcı davranmalısınız.Yok eğer tazminat davası açılmamışsa ölenin ailesiyle anlaşıp onlara hariçten ödeme yaptıktan sonra , onların mahkemeye gelerek zararlarının sizin tarafınızdan karşılandığını beyan etmelerini sağlayın.Sonuç itibariyle zarar karşılanırsa ve sanığın sabıkası da yoksa 231 uygulanacaktır.Zaten mahkemeler Yargıtay denetiminden kurtulmak için 231'i uygulamayı seviyorlar diye düşünüyorum.
Bu durumda, asli kusurlu olmanın cezaya nasıl bir etkisi oluyor. Asli kusurlu olmak, yeni yasaya göre alt ve üst sınır arasında bir ceza almayı gerektirmiyor mu? Dolayısıyla sonuç ceza 2 yılın üzerinde oluyor. Yalnız burada merak ettiğim bu da değil, hapis cezasının sınırı ne olursa olsun para cezasına çevirildiğinde bu da HAGB kapsamında değerlendirebilir mi?