Mesajı Okuyun
Old 31-12-2009, 09:29   #7
radikal

Sayın Kahinm; öncelikle konuyla ilgili değerli öneri ve fikirleriniz için teşekkür ederim.

Benim Önerdiğim modelin problemleri esastan çözecek teklifler olmadığını söylüyorsunuz, ancak sizin de belirttiğiniz gibi şuan icra dairelerinde yaşanılan en önemli sıkıntı personel ve fiziki mekan sıkıntısı. Benim önerdiğim model de ise, aynı personelle o adliyedeki bütün icra dairelerinin toplam alanı kadar fiziki bir mekanda, tek bir çatı altında, daha çok verimlilik sağlamaya yönelik bir model. Somut olarak, örneğin o il veya ilçe adliyesinde 5 adet icra dairesi var, bunların hepsinin kapladığı alan ile çalışan personelin toplamının tek bir çatı altında bir araya gelerek oluşacak bir yapı. İcra Dairelerindeki personel sıkıntısı yıllardan beri yaşanılagelen bir sorun ve bu sorun Bakanlığın her yıl yurt genelinde azami 200 adet icra müdür ve yardımcısı almasıyla veya Adliye Yargı Adalet Komisyonlarının kararı ile icra dairelerinde görevlendirilen zabıt katibi ile çözülebilecek birşey değil. Bu nedenle mevcut yapıyı daha verimli olmaya itecek bir model gerekli. Sizin önerilerinizden şu ikisi dışında diğerlerine katılıyorum ancak, "şuan icra dairelerinde çalışan, özellikle büyük şehirlerde çalışanların %80'nin emekliye ayrılması ve bayan memur çalıştırılmaması" önerinizi de gerçekçi ve problemi esastan çözecek bir öneri olduğunu zannetmiyorum.
Benim yukarıda belirttiğim modele icra dairelerinden sorumlu Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı ilgi göstermiş ve daha geniş ve detaylı şekilde ele alınarak kendilerine bildirilmesi halinde çalışmalarda dikkate alınacağını bildirmiştir. Bu nedenle, bu modelin gerçekleşme ihtimalinin olup olmaması bir yana, bu konuyu icra müdür ve yardımcıları dışında avukatların da katkısını ve önerilerini almak üzere bu foruma taşıdım.

Saygılarımla.