Mesajı Okuyun
Old 27-12-2009, 00:06   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Belma
merhaba

yeni çek yasası yürürlüğe girdi biliyorsunuz.Bu gün bir duruşmamda hakim infazların ertelendiğini söyledi.Talep aramıyoruz dedi.

Benim müşteki olduğum dosyalarım kadar sanık dosyalarım da var ve yanlış bir şey yapmaktan bir hakkı kaybetmekten korkuyorum.

Yasa net değil uygulamada çok sorun çıkacağını düşünüyorum.Yasa borçlunun 01.04.2010 tarihine kadar ödeme taahhüdünde bulunmasını ve ilk yıl için borcun 1/3 'ünü ödenmesini öngörüyor.Bazı sorular var.

1-dosyaların ertelemeden faydalanması için savcının talebi yeterli midir?
2-Örneğin borçlu 30.03.2010 tarihinde taahhütte bulundu.Bu taahhüdünde aylık şu şu taksitte ödeyeceğim demeli midir?Yoksa 29.03.2011 tarihinde borcumun 1/3 ödeyeceğim diyebilir mi?
3-Taahhüt savcılıkta ve ya ceza dosyalarında alınacak dolayısıyla kapak hesabı sorunu ne olacak?
4-Halen savcılıkta bulunan davası açılmamış ve sanığa hiç bir tebligatta yapılmamış eski keşide tarihli dosyalarda, sanık davadan 01.04.2010 tarihinden sonra haberdar olursa bu haktan faydalanamayacak mıdır?
5-yargıtay'daki dosyalarda taahhüt nasıl alınacak?
6-yeni yasa karşılıksız kalan kısım diyor.İcra dosyalarında dahi görünmeyen ancak avukatların düzenlediği makbuzlar bulunan davalarda taahhüt hangi rakama göre alınacak?

Sayın Meslektaşlarım nasıl bir uygulama yaptıklarını ne düşündüklerini paylaşırlarsa memnun olurum

Yasanın tam metnini aşağıdaki linke verdim.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=45119

Sorularınızın cevabı orada var.

Alıntı:
1-dosyaların ertelemeden faydalanması için savcının talebi yeterli midir

Konunun savcıyla alakası yok.

Alıntı:
2-Örneğin borçlu 30.03.2010 tarihinde taahhütte bulundu.Bu taahhüdünde aylık şu şu taksitte ödeyeceğim demeli midir?Yoksa 29.03.2011 tarihinde borcumun 1/3 ödeyeceğim diyebilir mi?[/

Maalesef diyebilir. Verdiğim linkte yazdığım mesajda açıklamıştım.

Alıntı:
3-Taahhüt savcılıkta ve ya ceza dosyalarında alınacak dolayısıyla kapak hesabı sorunu ne olacak

İcra takip dosyasındaki kapak hesabıyla alakası yok. Yasa metni açık.
Alıntı:
4-Halen savcılıkta bulunan davası açılmamış ve sanığa hiç bir tebligatta yapılmamış eski keşide tarihli dosyalarda, sanık davadan 01.04.2010 tarihinden sonra haberdar olursa bu haktan faydalanamayacak mıdır

Yasaya göre faydalanamayacak. Böyle olması da normal. Herkes ödemediği ve karşılıksız çıkan çek miktarını bilebilecek durumdadır.

Alıntı:
5-yargıtay'daki dosyalarda taahhüt nasıl alınacak?

Kararı veren mahkemeye "taahhütname"nin sunulması yeterli olacaktır