Mesajı Okuyun
Old 11-12-2009, 14:50   #1
Derya DEMİR

Varsayılan Mali Müşavir Ücret Sözleşmesine Dayalı İcra Takibinde İmzaya ve borca İtiraz

Müvekkil şirket, uzun bir süre birlikte çalıştığı mali müşavir ile olan iş ilişkisini Nisan 2009 da sonlandırmıştı. Mali Müşavir ile bir sözleşme yapılmış ve sözleşmede tarik ve iş bedeli müvekkil şirket ile olan anlaşmaya aykırı bir şekilde doldurulmuş. Tarafların karşılıklı olarak belirlediği ücretten farklı olarak doldurulan sözleşme bedelleri ödenmiş ancak karşılığında makbuz alınmamıştır. mali Müşavir 2008 ve 2009 yılına ilişkin olarak tüm muhasebe ücretleri için icra takibi başlatmıştır. İcra takibinde faiz oranı %19 üzerinden hesaplanmıştır.
Bu durumda öncelikle
1- Faiz oranına itiraz etmeyi düşünüyorum. Tarafların yaptıkları iş ticari iş niteliğinde kabul edilemeyecektir. Yasal faiz oranı üzerinden faiz hesaplanmalıdır diye düşünüyorum.

2- Sözleşmedeki boş alanlar müvekkilimin imzası alındıktan sonra ali müşavir tarafından onun el yazısıyla doldurulmuştur. Bu durumda aylık ücretin daha az olduğunu yazılı bir belge olmadan ispatlama şansım var mıdır? ( Toplam alacak 2.050,00 TL civarındadır.)

3- Yine muhasebe ücreti karşılıklı olarak anlaşıldığı gibi ödenmiş ancak ödendiğine ilişkin olarak da herhangi bir belge alınmamıştır. Bu durumda ödeme defi ispat edilemeyeceğinden borca itiraz edemeyip sadece faize ve bir tek sözleşme altındaki imzaya itiraz etmekten başka şansım kalmıyor diye biliyorum.

Bu konuda farklı bir yol öneren var mı?